A fost liderul cursei 150 din cei 200 de metri, apoi nu a prins nici măcar medalia de bronz: ce a spus neamțul Lukas Martens după ce s-a prăbușit în fața lui David Popovici! „Mă doare totul, până la ultimul tendon”

Sursa foto Profimedia

David Popovici a câștigat aurul olimpic la proba de 200 de metri spate, după ce a făcut o cursă incredibilă. Germanul Lukas Martens a avut un start de întrecere excelent, reușind să conducă mai bine de trei sferturi din întrecere, însă a cedat inexplicabil pe final și a rămas fără medalie.

Lukas Martens a acuzat probleme medicale la finalul întrecerii, iar această variantă este explicabilă, deoarece ritmul său nu a mai fost la fel ca la începutul cursei. Deși cursa a fost spectaculoasă, ratarea chiar și a medaliei de bronz reprezintă un eșec pentru Lukas Martens, care era considerat unul din favoriți la clasarea pe podium.

Lukas Martens a avut probleme medicale pe parcursul cursei de 200 de metri spate

În ciuda faptului că a fost în fruntea cursei încă de la început, după 100 de metri avea un avans de 0,4 secunde față de locul al doilea. Germanul a pierdut ritmul după 150 de metri și a încheiat pe ultimul loc.

Se pare că sportivul a întâmpinat probleme de sănătate din cauza suprasolicitării recente. Martens a luat o pauză de la antrenamente în toamna anului trecut, după ce a descoperit că suferă de o infecție persistentă a sinusurilor. Și-a reluat activitatea în luna decembrie.

Martens a declarat că problemele sale nu sunt recente

Înotătorul german de numai 22 de ani a câștigat sâmbătă, pe 27 iulie, aurul olimpic la proba de înot de 400 de metri liber, dar nu a reușit să repete aceeași performanță și la proba de 200 de metri liber. În cea mai recentă finală a obținut numai locul cinci, deși a menținut controlul asupra cursei mai bine de 150 de metri din totalul de 200.

„Am început-o mult prea repede. Picioarele și brațele nu mai erau la locul lor. Totul doar a durut, până la ultimul tendon. Am încercat să iau totul din nou. I-am spus corpului meu: ‘băiete, continuă!’. Dar nu mă ascultă atât de ușor.

Asta nu m-a lăsat nevătămat. Toate astea sunt curse, așa că nu am înotat ușor. Pot fi încă mulțumit. Am medalia mea de aur. Orice altceva este doar un bonus acum.

Cu ștafeta 4×200 stil liber încerc să-i duc pe băieți în finală. Voi încerca totul din nou, după aceea îmi voi acorda o pauză”, a spus Lukas Martens, pentru Bild.

Publicat: 30 07. 2024, 20:33