Ana Maria Bărbosu a fost deposedată de bronz după 30 de secunde la JO Paris! O gimnastă din SUA a făcut contestație și sportiva din România a pierdut podiumul

Gimnasta română Ana Maria Bărbosu a fost deposedată după 30 de secunde de medalia de bronz la JO Paris, ca urmare a faptului că o americancă a făcut contestație.

Delegația României de gimnastică a trecut în 30 de secunde de la extaz la agonie, după ce Ana Maria Bărbosu a ratat podiumul olimpic în finala de la sol.

Ana Maria Bărbosu a pierdut podiumul de la JO de la Paris după 30 de secunde, ca urmare a faptului că o gimnastă din SUA a făcut contestație

Gimnastele românce au încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Paris fără nicio medalie. Ultimele șanse să urce pe podium le-au avut Ana Bărbosu și Sabrina Maneca, în finala de la sol.

După evoluția din concurs, Bărbosu a terminat proba pe locul 3, cu 13,700 puncte, dar americanca Jordan Chiles a făcut contestație, iar nota ei a crescut de la 13,666 la 13,766 puncte, ocupând locul 3. Ca urmare, româncele, ambele notate la fel, au ocupat pozițiile 4 și 5, departajarea făcându-se după dificultatea exercițiului.

Simona Amânar nu a înțeles de ce Bărbosu a fost depunctată

Simona Amânar, ultima româncă medaliată cu aur la Jocurile Olimpice, nu a înțeles motivul pentru care Bărbosu a primit o depunctare de o zecime.

„Poate să fi fost la acel dublu întins cu pas înainte, să nu fi fost cumva afară. Competiția de la Paris a fost foarte frumoasă, dar mi s-a părut extrem de obositoare. Pe vremea mea toate finalele pe aparate erau în aceeași zi.

Intram în concurs în aceeași formă, nu ieșeam din atmosferă. Așa cum e acum, pot apărea accidentări. Dar mă bucur că fetele au fost acolo, în elita mondială. Data viitoare va fi mai bine”, a spus Amânar, potrivit gsp.ro.

Trei dintre cele șase medalii de aur din concursul olimpic feminin de gimnastică au ajuns la americance

În ceea ce privește finala de la sol, ultima din concursul feminin de gimnastică de la Jocurile Olimpice de la Paris, au concurat nouă sportive, deoarece în calificări Bărbosu şi japoneza Rina Kishi au avut aceeaşi notă, 13,600, şi nu au putut fi departajate.

Bărbosu a intrat a cincea la aparat, dar e ieșit cu un picior de pe covor la una dintre execuții. La rândul ei, Maneca a fost penultima în finală, imediat după vedeta americană Simone Biles, care a avut două ratări. La finalul prestației, antrenorii româncei au făcut o contestație cu privire la nota de la dificultate, 5,9, dar nu s-a produs nicio schimbare.

Medalia de aur a fost câștigată de sportiva braziliană Rebeca Andrade, cu 14,166. Ea a fost urmată pe podium de Biles, cu 14,133, și de Chiles.

Cele șase medalii de aur din competiția feminină de gimnastică au ajuns la echipa Statelor Unite, Simone Biles (la individual compus și sărituri), algerianca Kaylia Nemour (paralele), italianca Alice D’Amato (bârnă) şi Andrade.

Publicat: 05 08. 2024, 17:40
Actualizat: 05 08. 2024, 18:17