Andrea Miklos n-a prins finala la 400 de metri la Jocurile Olimpice de la Paris! „Probabil că am fost slăbuță pe primii 300”

Atleta Andrea Miklos a ratat calificarea în finala probei de 400 m, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, deși a avut timpul de 50 sec 78/100 în semifinale.

A fost nevoie de ”photo finish”, pentru departajarea sportivei tricolore şi a unei adversare din Jamaica, care a trecut pe locul 4, cu 50.77 secunde.

Miklos a fost a cincea în a doua semifinală, în condiţiile în care primele două clasate în fiecare serie s-au calificat în finală, alături de cele mai rapide două atlete.

În serii, Andrea Miklos a fost cronometrată în 50 sec 54/100 (Personal Best), al 15-lea timp. Miklos a fost a 15-a şi în semifinale.

„A fost un concurs bun, visam la mai mult. Dar mă mulțumesc și cu ce am adunat până acum. Nu a fost ok că am alergat pe culoarul 9, e un pic mai dificil.

Probabil că am fost slăbuță pe primii 300 de metri. Mâ gândesc acum la Los Angeles, sunt foarte tânără”, a declarat Andrea Mikloș la finalul cursei.

• Daniel Nazare, Andrei Preotu și Mihai Pop (foto-video) sunt trimișii speciali ProSport.ro la Jocurile Olimpice de vară de la Paris 2024! Cei trei trimit corespondențe zi de zi pentru site-ul nostru!

Sportivă din Australia, campioană la săritura cu prăjina

Nina Kennedy din Australia a câştigat titlul de campioană olimpică la săritura cu prăjina, miercuri seara, la Jocurile de la Paris.

Kennedy (27 ani), care anul trecut a împărţit titlul mondial cu atleta americană Katie Moon, s-a impus cu 4,90 metri, la doar un centimetru de recordul său personal, fiind urmată de Moon, 4,85 m, la fel ca şi canadianca Alysha Newman, departajată de numărul de încercări.

Kennedy, care trăieşte la Perth, este prima atletă australiană care câştigă titlul olimpic la săritura cu prăjina, de la introducerea acestei probe în programul olimpic, la JO 2000 de la Sydney.

Publicat: 08 08. 2024, 00:55