Boicotul premierului Marcel Ciolacu a ajuns subiectul zilei în presa din Franța! „Finala de la sol, incident diplomatic”

SURSA FOTO: MEDIAFAX
Vezi galeria foto - 6 poze

Marcel Ciolacu (56 de ani), premierul României, a transmis că va boicota ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris, nemulțumit fiind de faptul că Ana Mariei Bărbosu i-a fost luată medalia de bronz în finala de la sol, iar declarația politicianului a ajuns și în presa din Franța.

Jurnaliștii din Hexagon au scris despre controversa iscată și au sugerat că decizia arbitrilor de a-i acorda bronzul americancei Jordan Chiles a stârnit un incident diplomatic.

Francezii de la RMC Sport au scris despre boicotul premierului Marcel Ciolacu

Ana Maria Bărbosu a fost deposedată de medalia de bronz pe care a obținut-o în finala probei de sol de la Jocurile Olimpice Paris 2024, după ce americanca Jordan Chiles a depus o contestație. Arbitrii au fost de acord să îi mărească punctajul sportivei din SUA cu 10 sutimi, astfel că Chiles a urcat de pe locul 5 până pe locul 3, în locul reprezentantei României. Ana Maria Bărbosu a căzut pe 4 în clasamentul general și practic i-a fost luată medalia de bronz de la gât.

Decizia arbitrilor a fost considerată „un furt” de Elisabeta Lipă și a stârnit numeroase reacții furioase la nivelul țării. Inclusiv premierul Marcel Ciolacu a răbufnit și a transmis că va boicota ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris în semn de protest:

Am decis să nu particip la ceremonia de închidere a Olimpiadei de la Paris, după situația scandaloasă de la gimnastică, unde sportivele noastre au fost tratate într-un mod absolut dezonorant”, a spus Marcel Ciolacu.

Declarația sa a ajuns și în vizorul jurnaliștilor francezi de la celebra publicație RMC Sport. Aceștia au titrat un material redactat, marți, 6 august, în felul următor:

Finala la sol se transformă în incident diplomatic, ceremonia de închidere va fi boicotată de premierul României”, a titrat RMC Sport.

În continuarea materialului, ziariștii din Hexagon oferă câteva detalii despre drama la care a fost supusă tânăra și talentata gimnastă Ana Bărbosu:

Luni, Ana Bărbosu credea că a câștigat medalia de bronz la proba de sol la gimnastică. Însă, în urma unui apel făcut de antrenorul lui Jordan Chiles, românca a fost privată de locul trei. Ca reacție la această decizie, premierul român Marcel Ciolacu și-a anunțat intenția de a nu participa la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice din 2024”, au completat francezii.

Ce s-a întâmplat în finala probei de sol

Pe scurt, Ana Maria Bărbosu a încheiat finala probei de sol cu un punctaj de 13,700, ceea ce i-a permis să obțină locul 3, respectiv medalia de bronz. Însă, americanca Jordan Chiles, care a încheiat concursul pe locul 5, cu un punctaj de 13,666, a depus o contestație. După aproximativ 30 de secunde, arbitrii au decis să îi mărească nota cu 10 sutimi, astfel că punctajul total al americancei a ajuns să fie 13,766. În acest context, Chiles a trecut peste Ana Maria Bărbosu și a urcat până pe locul 3.

Interesant este că pe locul 4 a fost inițial o altă româncă, Sabrina Voinea, care a obținut punctajul de 13,700. Aceasta a depus și ea o contestație, însă în cazul ei, arbitrii au decis să nu îi mărească punctajul. Astfel, după decizia luată în favoarea americancei, Sabrina Voinea a căzut și ea un loc în clasamentul general, până pe 5.

Publicat: 07 08. 2024, 10:49
Actualizat: 07 08. 2024, 12:18