Cel mai rapid om din lume a luat medalia de aur la Jocurile Olimpice pentru 5 miimi de secundă! A fost nevoie de „VAR”-ul de la fotofinish pentru a stabili campionul olimpic la 100 metri

Vezi galeria foto - 7 poze

Medalia de aur în proba regină a atletismului masculin, la 100 metri, s-a decis la Jocurile Olimpice de la Paris pentru doar cinci miimi de secundă.

Atletul american Noah Lyles este noul campion olimpic al probei de 100 de metri, câștigând medalia de aur pentru doar cinci miimi.

„VAR”-ul de la fotofinish a stabilit campionul olimpic la 100 metri, campionul olimpic câștigând aurul pentru doar cinci miimi

Americanul Noah Lyles a câștigat finala olimpică la 100 m la mustață, duminică, 4 august, Stade de France, în 9,79, fiind mai rapid cu doar cinci miimi de secundă decât jamaicanul Kishane Thompson. Alt american, Fred Kerley, a completat podiumul după o finală de o intensitate fără precedent.

A fost, fără îndoială, o cursă pentru istorie! Noah Lyles și-a trecut numele în cartea de aur a Jocurilor Olimpice, după ce câștigase titlul și la Campionatul Mondial care a avut loc anul trecut, la Budapesta.

Pentru a decide cine a trecut primujl linia de sosire, a fost nevoie ca organizatorii să dea la o parte zecimile și sutimile și să calculeze miimile de secundă.

Prima medalie olimpică de aur câștigată de un atlet american după 20 de ani

Iar „VAR”-ul de la fotofinish a decis: Lyles a alergat distanța în 9,784, iar jamaicanul în 9,789. Singura consoloare a lui Kishane Thompson este aceea că deține, în continuare, cel mai bun timp al sezonului, 9,77.

Dar Lyles, care a terminat al doilea atât în seriile de calificări, cât și în semifinale, este cel care își asumă titlul de „rege al sprintului”.

„Sunt cel mai rapid om din lume, pentru că această calificare merge la campionul mondial de 100 m, care sunt eu, și la campionul olimpic, care voi fi în curând”, spunea el, după ce a obținut accederea în ultimul act al probei.

Este prima medalie olimpică de aur câștigată de un atlet american după Justin Gatlin, în 2004. Ulterior, distincțiile au ajuns la jamaicanul Usain Bolt (în 2008, 2012 și 2016) și la italianul Marcell Jacobs (2021).

Cea mai strânsă finală olimpică la 100 de metri din istoria competiției

În finala de la Paris, celelalte locuri din finala de la 100 de metri au fost ocupate de Fred Kerley (Statele Unite, 9,81), sud-africanul Akani Simbine (9,82), Jacobs (9,85), atletul din Botswana Letsile Tebogo (9,86), americanul Kenny Bednarek (9,88) și jamaicanul Oblique Seville (9,91).

A fost cea mai strânsă finală olimpică la 100 de metri din istoria competiției. Niciodată nu s-a mai întâmplat ca între primul și ultimul atlet care au terminat cursa să fie o diferență de doar 14 sutimi.

Publicat: 05 08. 2024, 00:25