Chinezul Pan Zhanle, rivalul lui David Popovici, a făcut din nou record mondial pe distanța de 100 de metri liber, dar rezultatul nu a fost omologat! Știa dinainte că așa va păți, deși timpul scos e uimitor

China's Pan Zhanle warms up ahead of the swimming events during the Paris 2024 Olympic Games at the Paris La Defense Arena in Nanterre, west of Paris, on August 4, 2024.,Image: 895913306, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Pan Zhanle pare de neoprit la Jocurile Olimpice de la Paris. Rivalul lui David Popovici a făcut un nou record mondial, dar rezultatul nu a fost omologat.

În urmă cu patru zile, sportivul din China și-a doborât propriul record în cursa de 100 de metri liber, la care a luat parte și românul David Popovici. Pan Zhanle a fost de neoprit și la ștafeta 4×100 de metri mixt, înotând într-un timp uimitor, sub 46 de secunde.

Pan Zhanle uimește o lume întreagă: sub 46 de secunde la 100 de metri liber

Pan Zhanle a obținut aurul la 100 de metri liber cu un timp de 46.40. În aceeași cursă, David Popovici a obținut medalia de bronz, cu un timp de 47.49. Cursa a fost dominată autoritar de sportivul chinez pe care mulți l-au acuzat că ar fi dopat fiindcă e aproape imposibil să înoate atât de rapid.

Au trecut doar patru zile de la cursa în care Zhanle a doborât un nou record și iată că la proba mixtă a făcut din nou senzație, dar recordul său nu poate fi omologat. Pan Zhanle a intrat ultimul la ștafeta 4x 100 de metri mixt și a înotat în stilul liber 100 de metri, scoțând un timp aproape imposibil de realizat, 45.52. Este primul sportiv din istorie care încheie 100 de metri liber sub 46 de secunde.

De ce nu poate fi omologat recordul lui Pan Zhanle

Deși a doborât pentru a doua oară în parcurs de patru zile un record la Jocurile Olimpice de la Paris, recordul din cadrul probei mixte nu poate fi omologat. Potrivit regulamentului, recordurile de la probele de ștafetă pot fi omologate doar pentru primul înotător, cu condiția ca ștafeta să nu fie mixtă.

Totuși, sportivul a contribuit decisiv la victoria echipei sale care a obținut medalia de aur. Echipa Statelor Unite ale Americii și-a adjudecat argintul, fiind la un pas de aur, dar Zhanle a făcut „minuni” în apă. Franța s-a situat pe ultimul loc pe podium.

Pan Zhanle și-a făcut un cadou superb în ziua în care a împlinit 20 de ani. Sportivul pleacă acasă cu două medalii de aur și se pregătește să doboare noi recorduri la Campionatele Mondiale.

TOP 5 cei mai rapizi înotători pe 100 de metri, în proba de ștafetă:

Pan Zhanle (China), 45,92 (2024)
Jason Lezak (SUA), 46,06 (2008)
Duncan Scott (Marea Britanie), 46,14 (2019)
Cesar Cielo (Brazilia), 46,22 (2009)
Alain Bernard (Franța), 46,26 (2009

Competiția de înot se încheie în această seară. SUA termină pe primul loc în clasamentul pe medalii (8 de aur, 8 de argint și 7 de bronz). Pe locul secund se situează Australia (7 medalii de aur, 8 de argint și 3 de bronz). Leon Marchand este francezul care pune mâna pe cele mai multe medalii la această disciplină, 4 medalii de aur.

Publicat: 05 08. 2024, 00:22
Actualizat: 05 08. 2024, 00:24