Cine este medaliata cu aur la săritura în înălțime, ucraineanca Iaroslava Mahucih, care se bagă în sacul de dormit, pe stadion, chiar în timpul concursului

Iaroslava Mahucih din Ucraina a reuşit să câştige duminică proba feminină de săritură în înălţime, dedicând titlul ţării sale aflată în război cu Rusia.

La doar de 22 de ani, Mahucih a realizat o săritură de 2,00 metri, din prima sa încercare, reușind să o întreacă pe australianca Nicola Olyslagers, care a trecut peste ştacheta înălțată la 2,00 m din a treia tentativă.

Ucraineanca Iaroslava Mahucih se bagă în sacul de dormit, pe stadion, chiar în timpul concursului

Ucraina a avut două reprezentate pe podiumul olimpic în concursul de pe Stade de France, Irina Gheraşcenko a cucerit la rândul ei bronzul, la egalitate cu australianca Eleanor Patterson, ambele cu sărituri de 1,95 m.

Între sărituri, Iaroslava Mahucih are un mod neobișnuit de a se relaxa: intră într-un sac de dormit și stă cu ochii închiși, dând senzația că se concentrează foarte atent.

În același concurs, românca Daniela Stanciu a fost a 19-a în calificări. Acesta este al doilea titlu olimpic cucerit de sportivii ucraineni la Paris, după cel din concursul feminin de sabie pe echipe.

• Daniel Nazare, Andrei Preotu și Mihai Pop (foto-video) sunt trimișii speciali ProSport.ro la Jocurile Olimpice de vară de la Paris 2024! Cei trei trimit corespondențe zi de zi pentru site-ul nostru!

În 2023 Iaroslava Mahucih a cucerit titlurile la Campionatul European indoor de la Istanbul și la Campionatul Mondial de la Budapesta. La Mondialul în sală din 2024 s-a clasat pe locul 2.

În același an a câștigat titlul la Campionatul European de la Roma. Ulterior ea a stabilit recordul mondial cu o săritură de 2,10 m, îmbunătățind vechiul record al bulgăroaicei Stefka Kostadinova, stabilit în anul 1987.

Un canadian, aur la aruncarea ciocanului

Atletul canadian Ethan Katzberg a devenit campion olimpic la aruncarea ciocanului, duminică seara, la Jocurile de la Paris, cu o performanţă de 84,12 m, pe Stade de France.

Katzberg (22 ani), campion mondial vara trecută, a fost urmat în clasamentul final de maghiarul Bence Halasz (79,97 m) şi de ucraineanul Mihailo Kohan (79,39 m).

Publicat: 05 08. 2024, 11:11
Actualizat: 06 08. 2024, 10:44