Coco Gauff, scene halucinante la Paris! S-a prăbușit emoțional la Jocurile Olimpice, după o decizie a arbitrului de scaun și a început să plângă în hohote pe teren

Coco Gauff of United States cries as she argues with umpire during her women's singles third round match against Donna Vekic of Croatia, at the 2024 Summer Olympics, Tuesday, July 30, 2024, at the Roland Garros stadium in Paris, France.,Image: 894153084, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Coco Gauff,Donna Vekic
Vezi galeria foto - 7 poze

Episod halucinant la Paris! Coco Gauff a cedat emoțiilor la Jocurile Olimpice, asta din pricina unei hotărâri luate de arbitrul de scaun. Sportiva a izbucnit în lacrimi chiar pe teren, spre surprinderea spectatorilor prezenți la meci.

Coco Gauff (locul 2 WTA) a avut parte de un meci de groază în proba de tenis simplu de la Jocurile Olimpice de la Paris. Americanca a suferit un eșec în optimi în fața Donnei Vekic (locul 21 WTA) din Croația, scor 7-6 (9/7), 6-2.

Coco Gauff a produs un episod halucinant la Jocurile Olimpice de la Paris! Sportiva a început să plângă, după o hotărâre controversată a arbitrului de scaun

Sportiva din Croația s-a impus în urma unei partide care a durat două ore. Donna Vekic a reușit cinci ași și a comis trei duble greșeli, în vreme ce Coco Gauff nu a avut niciun as și a făcut șapte duble greșeli.

Pe când disputau setul secund, la scorul de 3-2, a avut loc un incident din pricina căruia duelul a fost oprit vreme de câteva minute.

La o minge de break pentru croată, aceasta a întors serviciul americancei, după care arbitrul de linie a strigat out. Mai apoi, Coco Gauff și-a jucat și ea mingea, însă a lovit fileul.

Arbitrul de scaun a decis apoi să întoarcă hotărârea luată de arbitrul de linie, dându-i punctul sportivei din Croația, cea care a profitat de ocazie și a făcut break-ul.

Dialogul incredibil purtat de Coco Gauff cu arbitrul de scaun

Nemulțumită fiind de modul în care a fost gestionată situația, Coco Gauff i s-a adresat arbitrului de scaun, căruia i-a reproșat că nu este corect față de ea.

„A strigat out înainte ca eu să lovesc mingea”, a răbufnit Coco Gauff la adresa arbitrului.

Arbitrul de scaun i-a replicat americancei: „Nu contează”, a spus acesta.

„Ba da, contează când mingea nu este rapidă. Nu e corect, nu sunteți corecți cu mine. Sper ca într-o zi acest sport să devină corect, în acest moment nu e. De ce mi se întâmplă numai mie?”, a fost răspunsul venit din partea sportivei din SUA, conform Mundodeportivo.com.

După acest incident, Coco Gauff a fost fluierată de spectatorii din public, motiv pentru care aceasta nu a mai reușit să-și revină, pierzând partida în fața rivalei din Croația.

În faza sferturilor, Donna Vukic se va duela cu câștigătoarea meciului dintre Maria Sakkari din Grecia (locul 8 WTA) și Marta Kostiuk din Ucraina (locul 19 WTA).

Publicat: 30 07. 2024, 19:31
Actualizat: 30 07. 2024, 19:33