COSR, prima reacție după ce David Popovici a adus medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris

Romania's David Popovici prepares to compete in a semifinal of the men's 200m freestyle swimming event during the Paris 2024 Olympic Games at the Paris La Defense Arena in Nanterre, west of Paris, on July 28, 2024.,Image: 893482382, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 5 poze

David Popovici a realizat prima performanță majoră a echipei României de la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a câștigat aurul olimpic la proba de 200 de metri liber. COSR a reacționat în urma performanței incredibile a românului în vârstă de 19 ani, transmițându-i un mesaj.

David Popovici a câștigat aurul olimpic cu un timp de 1:44:72. Înotătorul român se clasa doar pe locul al treilea la jumătatea cursei, fiind nevoit să îi depășească pe Matthew Richards (+0.02), din Marea Britanie, și pe Luke Robson (+0.07), din Statele Unite ale Americii. Astfel, cvadruplul campion european și dublu campion mondial și-a trecut prima medalie olimpică, una de aur, alături de locul al patrulea obținut acum trei ani, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Reacție imediată din partea COSR după ce David Popovici a câștigat aurul olimpic

Comitetul Olimpic și Sportiv Român i-a transmis felicitările lui David Popovici într-un mesaj pe pagina oficială de Facebook.

„David Popovici, aur! Prima medalie pentru Team Romania la Jocurile Olimpice Paris 2024! Felicitări, David”, este mesajul COSR, pe pagina oficială de Facebook.

David Popovici, copleșit de emoții chiar și după semifinalele competiției

David Popovici, în ciuda multitudinilor de medalii câștigate anterior, a fost compleșit de emoții la finalul semifinalei probei de 200 de metri liber, care i-a adus și calificarea în marea finală câștigată în această seară. Presiunea a fost imensă pe umerii sportivului român, care este considerat unul din cei mai talentați înotători din lume, cu performanțe greu de egalat pentru vârsta pe care o are.

„Sunt foarte mulțumit, singurul obiectiv era să mă calific în finală, si primul, e bine. Publicul e incredibil, am mai fost la Jocurile Olimpice, dar în pandemie nu era public și mă bucur că acum văd și eu ce însemană publicul de la Jocurile Olimpice. Înotul a umplut un stadion, pentru că nu e o sală aici, e un stadion.

Atmosfera mă și copleșește, mă și emoționează, mă impulsionează, înotând aici simți că trăiești. E o frică, dar frica asta te face să simți că trăiești cu adevărat!” a răspuns David la întrebările presei la zona mixtă, conform COSR.

Publicat: 29 07. 2024, 22:43
Actualizat: 29 07. 2024, 23:10