Cum a fost numit David Popovici într-un singur cuvânt, pe contul oficial al Jocurilor Olimpice de la Paris, după ce a luat aurul la 200 de metri liber

Popovici David ROU celebrates with his medal during the 2024 Olympics Games Swimming at Paris La Defense Arena on July 29, 2024 in Paris, France. Photo by / DPPI / Panoramic - JO 2024 : Natation - Jeux Olympiques 2024 - Paris2024 - Paris - 29/07/2024 DPPI/Panoramic,Image: 893864720, License: Rights-managed, Restrictions: PUBLICATIONxNOTxINxFRAxBEL, Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no

David Popovici a făcut o cursă fabuloasă în finală la 200 de metri liber și a fost numit într-un singur cuvânt, pe contul oficial al Jocurilor Olimpice de la Paris.

Sportivul român a reușit o performanță remarcabilă la Jocurile Olimpice (JO) de la Paris. În finală la 200 de metri liber, David Popovici a avut o revenire spectaculoasă chiar la ultimele lungimi de brațe și a cucerit aurul olimpic. La scurt timp de la succesul românului, pe contul oficial al JO de la Paris a fost publicat un mesaj în care Popovici a fost caracterizat într-un singur cuvânt.

Prima reacție a organizatorilor Jocurilor Olimpice de la Paris după performanța lui David Popovici: „Unstoppable”

Performanța remarcabilă a sportivului, în vârstă de 19 ani, nu a fost trecută cu vederea de oficialii JO de la Paris. Pe contul oficial a apărut un mesaj scurt despre realizarea lui David Popovici, al cărui succes a fost unul de răsunet, la capătul unei curse spectaculoase.

Unstoppable” (n.r. – de neoprit), a fost descrisă evoluția lui David Popovici pe contul oficial al JO de la Paris.

Sportivul de la CS Dinamo a terminat în forță cursa de la 200 de metri liber. El a recuperat incredibil pe finalul ultimului bazin și a ajuns înaintea britanicului Matthew Richards cu doar două sutimi. Timpul românului în finala de la Paris a fost 1:44:72, în timp ce ocupantul locului secund a încheiat cursa cu un timp de 1:44:74.

David Popovici poate reuși dubla, dacă se impune și la 100 de metri liber. Calificările în semifinale au loc marți, de la 12:15, iar semifinalele au loc în aceeași zi, de la 21:30.

David Popovici, reacție fabuloasă după finala încinsă de la 200 de metri liber: „A fost o cursă de câini”

David Popovici a oferit primele declarații, după ce a devenit campion olimpic la Paris. Tânărul înotător a oferit o reacție fabuloasă afirmând că a fost o „cursă de câini” în care toți au luptat până la capăt.

A fost o cursă de câini. Așa e în finalele olimpice, nu se scot întotdeauna cei mai buni timpi, dar la o astfel de competiție clasamentul e cel mai important. Ne-am bătut până la ultimul braț.”, a declarat sportivul român, potrivit TVR Info.

Publicat: 29 07. 2024, 23:03