Cum au ieșit 100.000 de euro din contul lui Ion Țiriac, sub privirile magnatului român, la Jocurile Olimpice, în puțin peste 6 minute! Miliardarul a văzut cu ochii lui triumful lui Cornea și Enache, cărora le va face cadou două mașini, la fel ca a lui David Popovici

Ion Țiriac rămâne fără 100.000 de euro în cont, după victoria sportivilor Andrei Cornea și Marian Enache la Jocurile Olimpice de la Paris. Magnatul român le va face cadou două autoturisme celor doi campioni români.

Andrei Cornea și Marian Enache au reușit să obțină aurul olimpic în proba de dublu vâsle masculin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, cu timpul de 6.12.58. Pe poziția a doua s-a clasat echipajul din Țările de Jos, iar medalia de bronz a fost cucerită de echipajul de canotori al Irlandei.

Ion Țiriac le va oferi câte o mașină sportivilor Andrei Cornea și Marian Enache, cei care au câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris

Până acum, România are două medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, după cea câștigată de David Popovici, cel care a cucerit și medalia de bronz în proba de 100 de metri liber. O a patra medalie la Jocurile Olimpice a fost obținută de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, care au luat argintul în proba de dublu vâsle feminin.

De altfel, Ion Țiriac a promis că va oferi câte o mașină tuturor sportivilor români care reușesc să obțină medalii de aur în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Este vorba despre o limuzină electrică marca Hyundai Ioniq 5, în valoare de 49.528 de euro.

Rezultă, deci, că magnatul român are de oferit, momentan, nu mai puțin de trei astfel de mașini, una dintre ele revenindu-i lui David Popovici, medaliat cu aur în finala la 200 de metri liber.

„Ca un gest de apreciere şi mândrie, Fundaţia Ţiriac propune un premiu prin care să îi răsplătească pe cei consideraţi comori locale. Munca lor şi mândria pe care ne-au adus-o tuturor românilor sunt uriaşe.

Fiecare dintre sportivii care vor câştiga o medalie de aur la Jocurile Olimpice va primi ultimul model de limuzină Hyundai Ioniq 5”, a fost anunţul transmis de Alexandru Ion Ţiriac, fiul lui Ion Țiriac, pe pagina sa de Instagram.

Premii în bani din partea COSR pentru sportivii români medaliați la Paris

De altfel, COSR va recompensa sportivii români care obțin rezultate excepționale la Jocurile Olimpice de la Paris cu premii în bani. Astfel, cei care vor aduce României o medalie de aur vor primi câte 140.000 de euro.

„140.000 de euro pentru o medalie de aur, 100.000 de euro pentru o medalie de argint și 60.000 de euro pentru o medalie de bronz.

Singurele premieri în euro sunt la Jocurile Olimpice. În rest, avem echivalentul în lei”, a spus Elisabeta Lipă, președinta Agenției Naționale pentru Sport, conform publicației iamsport.

Publicat: 01 08. 2024, 14:46
Actualizat: 01 08. 2024, 14:50