David Popovici a luat bronz în cursa istorică reuşită de Zhanle Pan, chinezul care a luat aurul olimpic cu record mondial! „Nici cu maşina nu îl întreceai”

SURSĂ Profimediaimages
Vezi galeria foto - 14 poze

David Popovici aduce o nouă medalie României la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Românul a cucerit bronzul într-o cursă la proba de 100 de metri liber, în care chinezul Zhanle Pan a stabilit un nou record mondial și a luat aurul olimpic.

Comentatorul TVR a descris performanța sportivului din China într-un mare fel: „Nici cu mașina nu îl întreceai!”

David Popovici a obținut o nouă medalie pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Sportivul român a obținut bronzul în finala probei de 100 de metri liber, în care chinezul Zhanle Pan a luat aurul și a stabilit un nou record mondial, făcând o cursă istorică!

„E extraterestru Zhanle Pan! Nu are nici 20 de ani! Nici cu maşina nu îl întreceai. Performanță istorică, 46:40. Să aplaudăm evoluția lui David Popovici, care nu a avut nicio şansă”, a spus Emil Hossu-Longin, comentatorul TVR.

David Popovici a obținut medalia de bronz, cu un timp de 47:49. În spatele lui, pe poziția a patra, s-a clasat maghiarul Nemeht, la o diferență de doar o sutime. Zahnle Pan a câștigat cursa cu un timp de 46:40.

Australianul Kyle Chambers a cucerit medalia de argint, cu un timp de 47:48.

Cum s-a calificat David Popovici în marea finală de la 100 de metri

Reamintim că sportivul român s-a calificat în ultimul act cu al 5-lea timp din semifinale, 47.66, astfel că nu a pornit cursa de pe culoarul favoriților, cel cu care a obișnuit. În schimb, David Popovici a luat startul în finala la 100 de metri liber de pe culoarul 2. David Popovici a încheiat pe poziția secundă în semifinala sa, cu timpul de 47.66, în spatele chinezului Zhanle Pan.

Astfel, David Popovici a obținut două medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, înotătorul reușind să se impună în finala probei de 200 de metri liber, unde a cucerit medalia de aur.

Publicat: 31 07. 2024, 23:54
Actualizat: 01 08. 2024, 00:27