David Popovici, declarație cu care va rămâne în istorie, după a doua medalie de la Jocurile Olimpice! Lecție de sportivitate, dar și o „înțepătură” pentru specialiștii din fotolii: „Cred că nu-și dau seama de asta”

David Popovici a oferit o declarație cu care va rămâne în istorie, după ce a obținut a doua medalie de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Sportivul în vârstă de doar 19 ani a oferit o lecție de sportivitate, dar și o „înțepătură” pentru specialiștii din fotolii, vorbind despre munca pe care un înotător trebuie să o depună pentru a obține un astfel de rezultat.

David Popovici, declarație cu care va rămâne în istorie

David Popovici a reușit să cucerească o nouă medalie pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, obținând bronzul în finala probei de 100 de metri liber.

La finalul cursei, înotătorul în vârstă de 19 ani a oferit o declarație cu care va rămâne în istorie. Acesta a oferit o lecție de sportivitate dar și o „înțepătură” pentru specialiștii din fotolii, vorbind despre munca pe care trebuie să o depună un sportiv pentru a obține un astfel de rezultat.

Totodată, românul a vorbit despre experiența pe care a trăit-o în capitala Franței, unde a reușit să cucerească două medalii olimpice.

„Mă bucur mult. Nu contează că nu e aur, că e de bronz. E medalie olimpică, sunt al 3-lea din lume. Cât de strâns a fost, locul 2 a fost la o sutime de mine, locul 4 tot la o sutime. Am reuşit să fiu mai calm şi mai controlat, dar a fost o experienţă foarte frumoasă.

Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe o ureche şi să o las moale. Sunt foarte bucuros. Cred că cei de acasă nu îşi dau seama cât de mult poţi să munceşti pentru o sutime. Munceşti ani şi ani de zile! Înseamnă sacrificii nenumărate, o echipă foarte bună în jur. Felicitări chinezului care a spulberat recordul mondial, sigur o să ne mai întâlnim!”, a declarat David Popovici, conform TVR.

Două medalii pentru David Popovici

David Popovici a reușit să cucerească două medalii la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Sportivul în vârstă de 19 ani a luat aurul la proba de 200 de metri liber, iar în seara de 31 iulie a înregistrat un nou rezultat important.

Înotătorul român a obținut medalia de bronz la proba de 100 de metri liber, în urma unei curse în care chinezul Zhanle Pan a stabilit un nou record mondial.

Astfel, chinezul a obținut un timp de  46:40. Pe poziția a doua s-a clasat australianul Kyle Chambers, cu un timp de 47:48, iar David Popovici a completat podiumul și a terminat cursa cu un timp de 47:49.

Pe poziția a patra, la doar o sutime distanță, s-a clasat maghiarul Nemeht.

Publicat: 01 08. 2024, 00:42
Actualizat: 01 08. 2024, 00:46