David Popovici i-a hipnotizat până și pe comentatorii englezi, care au țipat exaltat, chiar dacă a luat aurul olimpic în fața unui britanic! „Niciun român nu a mai reușit așa ceva”

PARIS, July 29, 2024 -- David Popovici (bottom) of Romania reacts after the men's 200m freestyle final of swimming at the Paris 2024 Olympic Games in Paris, France, July 29, 2024.,Image: 893876349, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

David Popovici i-a cucerit până și pe comentatorii britanicii, care au strigat cu exaltare în momentul în care românul a obținut aurul olimpic la Paris.

Înotătorul român David Popovici a reușit să obțină medalia de aur în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. De altfel, cursa incredibilă făcută de sportiv i-a uimit până și pe comentatorii britanici, care au părut a fi extaziați de reușita românului.

David Popovici a fost lăudat de comentatorii britanici în timpul finalei de 200 de metri liber de la Paris

Nicole Livingstone şi Craig Hummer, comentatori ai Eurosport, au trăit cu emoție cursa din finala probei de 200 de metri liber, cei doi remarcând faptul că David Popovici a fost foarte concentrat.

„E omul de gheață, David Popovici. Uitați-vă la el, este foarte focusat”, a spus Nicole Livingstone la începutul probei din finală.

Mai apoi, comentatoarea a adăugat: „Nu a trecut mult timp de la lansare, dar îl putem urmări deja pe român aflându-se în fața adversarilor și înaintând foarte repede”, a mai spus Nicole Livingstone.

În ultimii 50 de metri ai cursei, cei doi comentatori au dat frâu sentimentelor și gândurilor lor cu privire la campionul român.

„Ultimii 50 de metri vor fi la limită, Popovici arată că poate prelua poziția de lider..și este David Popovici! În sfârșit a câștigat o medalie olimpică, și este de aur! Performanța sa din bazin se potrivește perfect cu medalia de la gât!

Haideți să ne uităm la Campionul Olimpic! Niciun român nu a mai câștigat în istorie o medalie de aur la înot, iar acum David Popovici a reușit, Popovici e de aur!” au comentat Nicole Livingstone şi Craig Hummer, conform Eurosport.

David Popovici s-a declarat fericit după ce a cucerit aurul la Jocurile Olimpice

După ce a obținut medalia de aur în finala probei de 200 de metri liber de la Paris, David Popovici a spus că acest succes reprezintă pentru el „o imensă realizare”.

„Mă bucur pentru că am luptat până la final. Este un rezultat mare, este o realizare imensă. O să mă bucur după acest succes. În primul rând, este o mare realizare pentru mine.

Mă bucur că țara m-a urmărit. Au fost atât de mulți români și în tribune, părinții mei și sunt fericit că au urmărit și ei această cursă. Mă bucur pentru că am asistat împreună la acest succes”, a fost declarația pe care a făcut-o David Popovici, după ce a câștigat aurul la Jocurile Olimpice.

Publicat: 29 07. 2024, 23:32
Actualizat: 29 07. 2024, 23:33