David Popovici s-a calificat în finala la 100 de metri liber, după o nouă cursă bună! Are al 5-lea timp şi are o misiune grea pentru o nouă medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Paris

SURSĂ PRofimediaimages

David Popovici a reușit o nouă performanță și s-a calificat în finala la 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, după ce a făcut o nouă cursă bună.

Înotătorul în vârstă de 19 ani are al 5-lea timp şi va avea parte de o misiune grea pentru a obține o nouă medalie de aur pentru România.

David Popovici s-a calificat în finala la 100 de metri liber, după o nouă cursă bună!

David Popovici are șanse de a cuceri o nouă medalie olimpică după ce s-a calificat în finala la 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024! Sportivul în vârstă de 19 ani a făcut o nouă cursă bună și a obținut un timp de 47:66, fiind al doilea în semifinala lui, după chinezul Zhanle Pan, care a terminat cursa cu 47.58.

De menționat este că David Popovici a obținut al cincilea timp din semifinale și va avea parte de o misiune dificilă pentru a aduce o nouă medalie de aur României.

Campionul nostru a înotat pe culoarul cinci și a întors al șaselea. Dar, așa cum ne-a obișnuit până acum, a produs o nouă revenire spectaculoasă și a terminat cursa pe locul doi.

Finala probei de 100 m este programată miercuri, 31 iulie, de la ora 23:39.

David Popovici vrea să repete performanța de la 200 de metri liber!

Reamintim că David Popovici a reușit să cucerească medalia de aur la proba de 200 de metri liber, în cursul serii de luni, 29 iulie 2024, la 20 de ani după ce Camelia Potec a cucerit aurul la Atena, la aceeași probă. Acum, „tricolorul” are șansa de a mai aduce o medalie României, la proba de 100 de metri liber.

Finalul cursei de 200 de metri liber a fost unul cu adevărat dramatic și incendiar. Primii trei clasați au mers cap la cap și au fost despărțiți de doar 7 sutimi de secundă. Astfel, David Popovici a încheiat cursa pe primul loc, cu un timp de 1:44.72. Britanicul Mattheu Richards s-a clasat pe poziția a doua, cu un timp de 1:44.74, în timp ce Luke Hobson a obținut un timp de 1:44.79.

Publicat: 30 07. 2024, 21:46
Actualizat: 30 07. 2024, 22:19