Devastată! Decizia fulgerătoare pe care a luat-o Jordan Chiles la câteva minute după ce a aflat că a pierdut medalia de bronz la TAS, în favoarea româncei Ana Bārbosu

Image: 897213834, License: Rights-managed, Restrictions: Contributor country restriction: Worldwide, Worldwide, Worldwide, Worldwide, Worldwide, Worldwide. Contributor usage restriction: Advertising and promotion, Consumer goods, Direct mail and brochures, Indoor display, Internal business usage, Commercial electronic. Contributor media restriction: {A08265A0-759E-4579-BAC7-8A44E16E30CF}, {A08265A0-759E-4579-BAC7-8A44E16E30CF}, {A08265A0-759E-4579-BAC7-8A44E16E30CF}, {A08265A0-759E-4579-BAC7-8A44E16E30CF}, {A08265A0-759E-4579-BAC7-8A44E16E30CF}, {A08265A0-759E-4579-BAC7-8A44E16E30CF}., Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Jordan Chiles a luat o decizie incredibilă la scurtă vreme după ce a aflat că a fost deposedată de medalia de bronz de către TAS.

TAS a venit cu un verdict în urma contestațiilor formulate de româncele Sabrina Voinea și Ana Bărbosu. În urma audierilor, ce au durat aproximativ șapte ore, judecătorii au decis că Ana Bărbosu trebuie să primească medalia de bronz, în locul americancei Jordan Chiles, în vreme ce contestația depusă de Sabrina Voinea nu a fost admisă.

Reacția americancei Jordan Chiles după ce TAS a decis să o deposedeze de medalia de bronz pe care o câștigase la Jocurile Olimpice

După ce a aflat verdictul dat de Tribunalul de Arbitraj Sportiv, Jordan Chiles a hotărât să-și ia un timp pentru ea și să renunțe la rețelele de socializare.

„Îmi iau acest timp și mă îndepărtez de social media pentru sănătatea mea mentală. Mulțumesc!”, a fost anunțul făcut de americancă pe pagina sa de Instagram.

După verdictul acordat de TAS, Federația Română de Gimnastică a confirmat faptul că Ana Bărbosu a reintrat în posesia bronzului câștigat în finala probei de la sol din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, medalie de care a reușit să se bucure vreme de doar câteva secunde, înainte ca Jordan Chiles să depună contestația în urma căreia i-a fost crescută nota.

„Cu un ochi râdem, cu unul plângem. În urma memoriilor făcute la TAS de FRG și COSR, Tribunalul de Arbitraj al Sportului a decis ca medalia de bronz să revină Anei Maria Bărbosu.

Contestația formulată de către Jordan Chiles a fost depusă peste termenul de 1 minut prevăzut de art. 8.5 din Regulamentul Tehnic FIG și este determinată ca fiind fără efect.3.⁠ ⁠⁠Scorul inițial de 13.666 acordat atletei Jordan Chiles in finală este reinstituit.

Federația Internațională de Gimnastică va determina clasamentul finalei și va acorda medaliile în concordanță cu decizia de mai sus”, a transmis Federația Română de Gimnastică, într-un comunicat.

TAS a decis că Sabrina Voinea rămâne pe locul 4 în urma finalei de la sol

În ce privește contestația depusă de Sabrina Voinea, aceasta a fost respinsă de judecătorii de la TAS. Românca s-a clasat pe poziția a patra în finală, fiind penalizată cu o zecime ca urmare a unei presupuse călcări în afara covorului.

„Cererea înregistrată de FRG și Sabrina Maneca Voinea este respinsă.

Ca urmare a acestei decizii, Ana Maria Bărbosu obține medalia de bronz, în timp ce Sabrina Maneca Voinea încheie competiția pe locul 4. Felicitări ambelor noastre gimnaste pentru rezultatul deosebit obținut la Jocurile Olimpice de la Paris!», a declarat avocatul Sabin Gherdan”.

Publicat: 10 08. 2024, 20:08
Actualizat: 10 08. 2024, 20:25