Discuția secretă dintre Nadia Comăneci și Ana Maria Bărbosu. Cuvintele fabuloase pe care i le-a zis „Zeița de la Montreal” gimnastei „furate” la Paris. VIDEO

This browser does not support the video element.

Scandalul din finala probei de sol de la Jocurile Olimpice de la Paris este departe de final. Nadia Comăneci, legendă a gimnasticii românești și mondiale, a dezvăluit câteva detalii despre discuția pe care a avut-o cu Ana Maria Bărbosu.

În cadrul emisiunii moderate de Marius Tucă, Marius Tucă Show, Nadia Comăneci a intervenit telefonic, oferind câteva detalii despre discuția pe care a avut-o cu Ana Maria Bărbosu.

Nadia Comăneci, consternată de decizia arbitrilor de la Paris

Întrebată de ceea ce urmează în legătură cu medalia de bronz pierdută de Ana Maria Bărbosu în cadrul finalei de la sol, Nadia Comăneci a spus că a încurajat-o pe gimnasta ce a obținut locul patru.

„Nu este vorba de claritatea a ceea ce s-a întâmplat. Adică medalie, ne-medalie, dar vrem să vedem. A ieșit, n-a ieșit (n.r. dacă piciorul Ana Mariei Bărbosu a fost în afara covorului).

Și întrebările lor sunt legate toate de exercițiul Sabrinei? O mare parte a întrebărilor legate de Sabrina și, bineînțeles,de umilința care s-a întâmplat cu Ana Bărbosu. Și ea s-a dus devreme cu steagul României și i-am spus «Te rog frumos să ții steagul României cât trăiești de mult»”, a declarat Nadia Comăneci, în cadrul emisiunii Marius Tucă Show.

Ana Maria Bărbosu a terminat competiția în lacrimi, după ce a pierdut medalia olimpică la Paris

Ana Maria Bărbosu, gimnasta română, a pierdut medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris în doar 30 de secunde, din cauza unei contestații făcute de o gimnastă americană.

Delegația României în gimnastică a experimentat o schimbare bruscă de la entuziasm la dezamăgire în finala de la sol. Bărbosu a terminat inițial pe locul 3, cu 13,700 puncte, dar americanca Jordan Chiles a făcut o contestație. Nota lui Chiles a fost mărită de la 13,666 la 13,766 puncte, ceea ce a determinat-o pe Bărbosu să fie retrogradată pe locul 4, iar japoneza Rina Kishi pe locul 5, datorită dificultății exercițiilor lor similare.

În finala de la sol, care a fost ultima din competiția feminină de gimnastică la Jocurile Olimpice de la Paris, au concurat nouă sportive. Bărbosu și Kishi au avut aceeași notă în calificări, 13,600, și nu au putut fi departajate.

Bărbosu a concurat a cincea și a avut o ieșire în afara covorului la una dintre execuțiile ei. Chiles, pe de altă parte, a reușit să obțină locul 3, beneficiind de contestația ei.

Medalia de aur în finala de la sol a fost câștigată de brazilianca Rebeca Andrade, cu 14,166 puncte. Simone Biles a obținut argintul cu 14,133 puncte, iar Jordan Chiles bronzul.

Publicat: 06 08. 2024, 22:16
Actualizat: 06 08. 2024, 22:20