Este oficial: SUA peste China la medalii la Jocurile Olimpice de la Paris! România, pe locul 23, cea mai bună performanță din 2004 încoace

Players of Team France react after their defeat in Women's Basketball Final match between France and United States during the Olympic Games Paris 2024, at Bercy Arena, in Paris, France, on August 11, 2024, Photo KMSP / KMSP,Image: 897835313, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 8 poze

Delegaţia Statelor Unite ale Americii s-a clasat pe primul loc în clasamentul final pe medalii al Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce România s-a clasat pe 23.

România a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Paris cu nouă medalii, dintre care trei de aur, patru de argint şi două de bronz.

SUA peste China la medalii la Jocurile Olimpice! România, pe locul 23, cea mai bună performanță din 2004 încoace

91 de țări au luat cel puțin o medalie. Suntem depășiți de Ucraina, Uzbekistan și Ungaria, dar suntem peste Polonia, Slovenia, Serbia, Bulgaria, Cehia, Turcia și Croația!

Ultima ediție cu mai multe medalii obținute de România a fost în 2004, la Atena. La acest moment țara noastră are 317 medalii olimpice (la JO de Vară): 93 de aur, 101 de argint și 123 de bronz.

Team USA a terminat Jocurile de la Paris pe primul loc graţie medaliei câştigate în ultima probă a competiţie, baschet feminin (67-66 cu Franţa), cu care a egalat China la medaliile de aur (40-40), depăşind-o pe cele de argint (44-27).

• Daniel Nazare, Andrei Preotu și Mihai Pop (foto-video) sunt trimișii speciali ProSport.ro la Jocurile Olimpice de vară de la Paris 2024! Cei trei trimit corespondențe zi de zi pentru site-ul nostru!

Cele mai importante știri ale zilei de duminică

• Italia a câștigat pentru prima oară în istorie titlul olimpic la volei feminin. În finală italiencele au învins SUA cu 3-0 ( 25-18, 25-20, 25-17). Bronzul a mers la Brazilia, care a trecut de Turcia în finala mică.
  • Danemarca s-a impus categoric în finala olimpică la handbal masculin. Nordicii au întrecut Germania, scor 39-26, A fost ultimul meci din carieră pentru legendarul Mikkel Hansen, care a bifat a doua medalie de aur la Jocurile Olimpice. În finala mică, Spania a trecut dramatic de Slovenia, scor 23-22.
  • Naţionala de polo a Serbiei a câştigat, duminică, titlul olimpic la masculin, după finala cu Croaţia, la Jocurile Olimpice de la Paris. Este a treia medalie olimpiă de aur pentru sârbi. Bronzul olimpic a revenit echipei SUA.
  • Două înotătoare germane care au concurat în probele de înot în ape deschise la Jocurile Olimpice au fost nevoite să primească tratament pentru greaţă şi diaree. Un alt înotător a suferit simptome similare. Calitatea apei din Sena a fost subiect de dezbatere până la sfârşitul Jocurilor Olimpice.
Publicat: 11 08. 2024, 19:32
Actualizat: 11 08. 2024, 19:33