Finala lui David Popovici la 200 de metri liber la Jocurile Olimpice Live Stream Online. Românul e mare favorit să ia aurul

David Popovici a scos un timp de 1:44:53 în semifinalele probei de 200 m liber de la Jocurile Olimpice, reușind să se califice în marea finală de pe primul loc.

Marea finală este programată luni, 29 iulie, de la ora 21:40.

David Popovici (19 ani) e favorit să câștige medalia de aur la proba de 200 m liber. Cursa românului este programată luni, de la ora 21:40.

Cursa lui David Popovici va putea fi urmărită, la TV, pe TVR și Eurosport.

David Popovici, calificare magistrală în finală

David Popovici a fost rapid ca un fulger în semifinalele probei de 200 m liber. Românul a demonstrat că-și merită statutul de favorit și și-a surclasat adversarii.

Atmosfera făcută de fani a fost la înălțime. Aproximativ 18.000 de spectatori au fost prezenți la cursa lui David Popovici, însă, de departe, cei mai gălăgioși au fost fanii francezi.

David Popovici, în al nouălea cer după ce s-a calificat în finală

„Singurul obiectiv pe care îl aveam pentru astăzi era să mă calific în marea finală. M-am calificat primul, nu a fost o cursă ușoară dar nu a spus nimeni că trebuie să fie ușor. Publicul e incredibil, am mai fost la Jocurile Olimpice dar în pandemie nu era public. Mă bucur că acum văd ce înseamnă publicul de la Jocurile Olimpice.

Înotul, care la noi în țară nu e un sport atât de popular, umple o astfel arenă, e un stadion acesta. Mă și copleșește, mă și motivează, mă și sperie, mă și entuziasmează. Și pe mine mă sperie cam aceleași lucruri care vă sperie și pe voi. Din fericire, am destul de multă experiență cu concuratul la acest nivel. Sunt om, mă sperie multe lucruri. Fiind aici, la acest nivel, simți că trăiești. Această frică te face să simți că trăiești”, a declarat David Popovici, la finalul cursei.

Maghiarii, dați pe spate de David Popovici

Inclusiv presa din Ungaria a reacționat după evoluția fabuloasă a lui David Popovici.

„În a doua semifinală, succesul a fost unul românesc. David Popovici a trecut linia de sosire cu 1:44.53, aparent fără niciun efort. Britanicul Scott Duncan a terminat pe locul al doilea, iar australianul Maximillian Giuliani a terminat pe poziția a treia.

Pe lângă podiumurile din cele două semifinale, în finală au mai ajuns britanicul Matthew Richards și japonezul Matsumoto Kacuhiro”, au scris cei de la Nemzeti Sport.

Publicat: 29 07. 2024, 20:40
Actualizat: 29 07. 2024, 20:43