Francezii au văzut ce i-a făcut chinezul Pan Zhanle lui David Popovici! Finala va fi teribilă

David Popovici, of Romania, reacts after his men's 100-meter freestyle semifinal at the 2024 Summer Olympics, Tuesday, July 30, 2024, in Nanterre, France.,Image: 894264578, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: David Popovici

David Popovici a obținut calificarea și în marea finală la proba de 100 de metri liber, însă doar de pe poziția a cincea. Reacțiile presei internaționale au venit rapid, iar presa din Franța a oferit primele păreri în legătură cu cursa câștigată de Pan Zhanle, unde David Popovici nu a avut cea mai strălucită prestație.

Totuși, sportivul român se poate lăuda cu performanța de ieri, atunci când a obținut prima medalie de aur pentru echipa României de la această ediție a Jocurilor Olimpice, la proba de 200 de metri liber.

Francezii, de părere că finala la 100 de metri liber va fi mult mai intensă

David Popovici a realizat o performanță majoră aseară, după ce a câștigat medalia de aur la cursa de 200 de metri liber. Sportivul român se afla abia pe locul al treilea la jumătatea cursei, iar șansele sale pentru aur erau destul de mici, însă a revenit fantastic pe final și a câștigat cursa.

„Proaspăt câștigător al aurului olimpic la 200 m liber, primul său titlu olimpic cucerit luni seară, românul David Popovici a înotat în 47,66 de secunde, al cincilea timp”, au relatat cei de la la1ere.francetvinfo.fr.

„Campionul mondial din China Pan Zhanle a arătat o față complet diferită,  început foarte puternic și a blocat revenirile  lui David Popovici (47,66) și Jack Alexy (47,68). După victoriile obținute de Kyle Chalmers în 2016 și Caleb Dressel în 2021, finala se anunță a fi foarte deschisă”, au titrat cei de la L’Equipe.

Prestație mult mai relaxată a lui David Popovici în semifinala de astăzi

După ce ieri a turat motoarele serios, David Popovici a fost mult mai detensionat astăzi. El a specificat și faptul că recuperarea de după cursa de ieri a fost destul de lungă: „După seara de ieri am adormit destul de greu, oricum m-am culcat târziu pentru că am avut tot felul de chestii de făcut: masaj, masa pe care am luat-o târziu, test anti-doping. M-am odihnit cât de bine am putut și mă voi odihni și în noaptea asta”.

David Popovici a finalizat cursa cu al doilea timp din grupa sa, 47,66 de secunde, în urma chinezului Pan Zhanle, care a avut un timp de 47,21 de secunde. Kyle Chalmers s-a calificat de pe prima poziție (47,58), urmat de Nandor Nemeth (47,61), respectiv de Maxime Grousset (47,63).

Publicat: 30 07. 2024, 23:54