Gestul rușinos al celor de la CSA Steaua București față de David Popovici, după ce acesta a devenit campion olimpic!

David Popovici from Romania in action at the 2024 Summer Olympics, Tuesday, July 30, 2024, in Paris, France. Paris 2024 Olympics - The Swimming Competitions, Italy, France - 30 Jul 2024,Image: 894218804, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Gestul blamabil al celor de la CSA Steaua față de David Popovici, după ce înotătorul român a devenit campion olimpic.

David Popovici (19 ani) a obținut medalia de aur în finala probei de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, cu timpul de 1:44:72, la numai două sutimi de secundă în fața britanicului Matt Richards, cel care a cucerit medalia de argint.

Gestul scandalos al celor de la CSA Steaua București în legătură cu David Popovici, după ce românul a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris

Totuși, CSA Steaua București, acolo unde a fost legitimat David Popovici înainte de a se alătura celor de la CS Dinamo, nu a venit cu nicio reacție cu privire la reușita obținută de campionul român, clubul alegând să treacă cu vederea performanța fostului lor sportiv.

David Popovici a plecat de la CSA Steaua în septembrie 2021 și a ales să semneze cu Clubul Sportiv Dinamo.

De altfel, cum era de așteptat, CS Dinamo a venit cu o reacție în urma finalei câștigate de David Popovici la Jocurile Olimpice de la Paris, clubul sportivului scriind că acesta este „Tezaurul României”.

„Fenomenal! David Popovici – Campion olimpic! David intră în legendă. Primul medaliat olimpic al României la Paris vine de la Dinamo! Și este aur! Victorie de senzație în finala probei de 200 de metri liber: 1:44,72, cu două sutimi în fața britanicului Matthew Richards!

Am avut emoții și probabil și el a avut emoții, dar David a tras senzațional pe ultimii metri!”, a fost mesajul postat de CS Dinamo București, după ce David Popovici a terminat pe primul loc în finala probei de 200 de metri liber de la Paris.

David Popovici concurează astăzi în semifinalele probei de 100 de metri liber

Astăzi, 30 iulie, de la 21:30, David Popovici urmează să dispute semifinalele probei de 100 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice.

Românul s-a calificat în semifinale cu al treilea timp, 47.92, după Jack Alexy, cu 47.57, și Maxime Grousset, cu 47.70.

Finala se va disputa pe La Defense Arena în cursul zilei de miercuri, 31 iulie, începând cu ora 23:22.

În urmă cu trei ani, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, David Popovici reușise să termine pe locul patru în finala probei de 200 de metri liber.