„I s-au spus lucruri îngrozitoare”. Mama lui Jordan Chiles, gimnasta din SUA care a luat medalia de bronz în fața româncelor, n-a mai putut îndura abuzul împotriva fiicei sale şi atacurile rasiste

„I s-au spus lucruri îngrozitoare”. Mama lui Jordan Chiles, gimnasta din SUA care a luat medalia de bronz în fața gimnastelor române, n-a mai putut îndura abuzul împotriva fiicei sale şi atacurile rasiste

Gimnastei din SUA care a luat medalia de bronz în fața româncelor i s-au spus lucruri îngrozitoare, iar mama sportivei n-a mai îndurat abuzul şi atacurile rasiste.

Gina Chiles, mama lui Jordan Chiles, gimnasta americană care a luat bronzul la sol după ce a depus contestație, dezvăluie abuzul şi atacurile rasiste la care a fost supusă sportiva.

Mama gimnastei americane care a luat medalia de bronz în fața româncelor, n-a mai îndurat abuzul împotriva fiicei sale şi atacurile rasiste

Gimnasta americană Jordan Chiles a câștigat medalia olimpică de bronz în finala de la sol, după ce antrenorul ei a contestat nota de la dificultate. Sportiva a primit o zecime în plus, astfel că a urcat pe locul 3, înaintea româncelor Ana Bărbosu și Sabrina Voinea.

„În 2024 se mai fac comentarii dezgustătoare rasiste. M-am săturat de astfel de oameni. Fiica mea este o olimpică decorată, cu cea mai mare inimă și un nivel de sportivitate de neegalat… și are parte de astfel de lucruri dezgustătoare”, a transmis Gina, potrivit US Magazine.

Jordan Chiles le-a depășit pe Ana Bărbosu și Sabrina Voinea, după ce la contestație nota i-a fost mărită cu o zecime

Jordan a primit nota 13,666 în finala de la sol, cu care a ocupat, într-o primă fază, locul 5, după brazilianca Rebeca Andrade, altă americancă, Simone Biles, și româncele Ana Bărbosu și Sabrina Voinea. Ultimele două au fost notate cu 13,700, dar Bărbosu a avut câștig de cauză deoarece nota de dificultate era mai mare.

După afișarea notei, delegația Statelor Unite ale Americii a depus o contestație, care a fost acceptată, iar arbitrii au mărit nota cu o zecime, astfel că Jordan Chiles a obținut medalia de bronz.

Antrenoarea lui Jordan Chiles recunoaște că îi pare rău pentru Ana Bărbosu

Cécile Canqueteau-Landi, antrenoarea sportivei, a respins și ea acuzele că gimnasta ar fi furat medalia de bronz.

„Nu ar trebui să explic, dar o voi face o singură dată. Cea mai mare notă de dificultate a lui Jordan la sol este 5,9. În finală ea a primit 5,8 și nu am pus-o la îndoială, pentru că am văzut că nu toate elementele au fost finalizate.

În timpul exercițiului, ne-am gândit că nu avem nimic de pierdut, în condițiile în care s-a clasat pe locul 5. Am făcut contestația ca să nu regret ulterior. Nu credeam că va fi acceptată, dar, spre surprinderea mea, am avut câștig de cauză”, a transmis ea, pe instagram.

Canqueteau-Landi a mai explicat că nu a făcut altceva decât să lupte pentru sportiva pe care o pregătește, chiar dacă avea sentimente de empatie pentru Bărbosu.

„Dacă îmi pare rău pentru sportiva română? Bineînțeles că da! A fost atât de trist și sfâșietor de văzut, dar acesta este sportul! Nu trebuie să-ți placă, dar trebuie să respecți rezultatul și, mai important, să o respecți pe Jordan și să nu o tragi în jos pentru că nu ești de acord.

Ea A CÂȘTIGAT acea medalie de bronz, prima ei medalie olimpică individuală și nu aș putea fi mai mândră și emoționată!”, a mai precizat antrenoarea.

Publicat: 10 08. 2024, 18:03