Ion Țiriac s-a convins din ce aluat e făcut David Popovici, după ce a luat medalia de bronz la 100 de metri liber! Magnatul a tras concluzia despre puștiul de 19 ani

Ion Tiriac is attending a tennis demo event during a sports festival in Cluj-Napoca, Romania, on June 15, 2024. CTP Cluj-Napoca - Sports Festival 2024, Romania - 15 Jun 2024,Image: 883397642, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 7 poze

Ion Țiriac a venit cu un verdict în legătură cu David Popovici, după ce campionul român a câștigat medalia de bronz în finala la 100 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

David Popovici (19 ani) a reușit să cucerească o nouă medalie la Jocurile Olimpice, după ce a avut al treilea cel mai bun timp în finala probei de 100 de metri liber, 47.49.

Ion Țiriac nu mai are niciun dubiu în legătură cu David Popovici, după ce înotătorul român a obținut medalia de bronz la 100 de metri liber

Aurul a fost câștigat de chinezul Pan Zhanle, care a avut un timp de 46.40 și care și-a doborât propriul record, în vreme ce medalia de argint i-a revenit australianului Kyle Chalmers, cel care a fost cu doar o sutime de secundă mai rapid decât David Popovici, 47.48.

Ion Țiriac a lăudat performanța obținută de sportivul român, cel care aduce țării noastre două medalii olimpice, David Popovici câștigând aurul în finala probei la 200 de metri liber.

Magnatul român a caracterizat într-un singur cuvânt prestația înotătorului din finala la 100 de metri, Ion Țiriac afirmând că așteaptă și alte astfel de performanțe din partea sportivilor români prezenți la Jocurile Olimpice de la Paris.

„A confirmat ce a făcut acum două zile. Senzaţional. Să sperăm că ne mai bucurăm şi mâine de ceva. Se duce spre bine”, a fost mesajul transmis de Ion Ţiriac, după evoluția lui David Popovici din finala la 100 de metri liber.

Cadoul lui Ion Țiriac pentru românii care câștigă medalii de aur la Jocurile Olimpice

De altfel, Ion Țiriac a promis că va recompensa sportivii români care câștigă aurul olimpic cu câte o mașină din parcul său auto, fiind vorba despre un autoturism electric marca Hyundai Ioniq 5, al cărui preț este de aproximativ 50.000 de euro.

Alexandru Ion Țiriac, fiul afaceristului, a fost cel care a transmis că Fundația Țiriac vrea să îi răsplătească pe românii medaliați cu aur la Jocurile Olimpice cu câte o astfel de limuzină electrică, drept recompensă pentru felul în care au reprezentat România în cadrul competiției din Hexagon.

„Ca un gest de apreciere şi mândrie, Fundaţia Ţiriac propune un premiu prin care să îi răsplătească pe cei consideraţi comori locale. Munca lor şi mândria pe care ne-au adus-o tuturor românilor sunt uriaşe.

Fiecare dintre sportivii care vor câştiga o medalie de aur la Jocurile Olimpice va primi ultimul model de limuzină Hyundai Ioniq 5”, a fost anunţul transmis de Alexandru Ion Ţiriac prin intermediul paginii sale de Instagram.

Publicat: 01 08. 2024, 08:52