Jackpot! Pe ce loc e România în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice, după argintul Mihaelei Cambei! Ungaria a primit lovitura decisivă

Mihaela Cambei a câştigat medalia de argint în proba de haltere de la Jocurile Olimpice de la Paris, la categoria 49 kilograme. Medalia obținută de sportiva noastră urcă delegația României cu un loc, până pe 14, în clasmentul pe medalii, cu o poziție peste vecina Ungaria.

Mihaela Cambei, care se află la prima participare la competiția olimpică, a fost declarată anul trecut cea mai bună halterofilă a Europei.

Pe ce loc e România în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după argintul Mihaelei Cambei! Ungaria a primit lovitura în plin

Mihaela Cambei a câştigat medalia de argint în proba de haltere de la Olimpiadă, la categoria 49 kilograme. Medalia obținută de sportiva noastră saltă delegația României cu un loc, până pe 14, în clasmentul pe medalii, cu o poziție peste vecina Ungaria. Podiumul este compus din SUA – 26 de medalii de aur, China – 25 de medalii de aur și Australia – 18 medalii de aur.

Mihaela Cambei a ridicat 89 kilograme la prima încercare, apoi 91 de kilograme la a doua şi 93 de kilograme la a treia, la stilul smuls – cel mai bun rezultat din concurs, cu 4 kg peste campioana olimpică şi mondială, chinezoaica Zhihui Hou.

La aruncat românca a reuşit 106 kg din prima încercare, 110 la a doua încercare şi 112 kg la cea de-a treia. Din păcate, a fost depăşită de rivala sa numărul 1, chinezoaica Zhihui Hou, a cărei ultimă încercare, reuşită, la 117 kg, este şi record olimpic. Asiatica a luat aurul, cu un total de 206 kg, iar podiumul a fost completat de thailandeza Surodchana Khambao.

• Daniel Nazare, Andrei Preotu și Mihai Pop (foto-video) sunt trimișii speciali ProSport.ro la Jocurile Olimpice de vară de la Paris 2024! Cei trei trimit corespondențe zi de zi pentru site-ul nostru!

„După medalia de bronz de la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Buenos Aires (2018), după cele şase titluri europene şi două medalii cucerite la Campionatele Mondiale, Mihaela este de astăzi şi vicecampioană olimpică”, a scris pe Facebook Agenţia Naţională pentru Sport.

Publicat: 07 08. 2024, 23:14
Actualizat: 08 08. 2024, 11:22