Locul 10 pentru Andreea Taloș la triplusalt la Jocurile Olimpice Paris 2024! „Mi-am îndeplinit cel mai mare vis”. GALERIE FOTO

Atleta Andreea Elena Taloş a prins, sâmbătă seara, locul 10, în finală la triplusalt, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Sportiva a intrat în finală cu a noua performanţă (14,23 metri) şi s-a clasat pe locul 10, cu 14,03 metri. Taloş (fostă Panțuroiu), care a fost a 11-a la Mondialele din 2019, a evoluat în premieră într-o finală olimpică, după ce în 2016, la Rio, nu a reuşit să treacă de calificări.

Andreea Taloș a prins finala la triplusalt la Jocurile Olimpice Paris 2024

Cu 14,03 metri, a fost a 13-a în calificări, ratând de puţin accederea în finală.

Thea LaFond, din Dominica, a cucerit medalia de aur la triplusalt, sâmbătă seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, în timp ce românca Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10 pe Stade de France.

LaFond a dat insulei caraibiene, altă decât Republica Dominicană care esre un alt stat, prima medalie olimpică din istorie.

România trebuia să mai aibă o reprezentantă la triplusalt, pe Florentina Iuşco, dar aceasta a fost suspendată pentru dopaj în preziua debutului Jocurilor Olimpice.

„Mi-am îndeplinit cel mai mare vis, acela de a fi în finala olimpică”, a declarat sportiva tricoloră.

Cine mai este în delegația tricoloră?

Delegaţia atletismului din România îi mai include pe sportivii Delvine Relin Meringor şi Joan Chelimo Melly (maraton), Andrea Mikloş (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Stella Rutto (3.000 m obstacole), Alin Firfirică (aruncarea discului), Alexandru Novac (aruncarea suliţei).

România se menţine pe locul 12 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce tricolorii au bifat trei medalii de aur, trei de argint şi una de bronz în opt zile de competiţie.

Până sâmbătă seara, lider în clasament era China, cu 37 medalii. Chinezii au 16 medalii de aur, 12 de argint şi nouă de bronz.

Publicat: 04 08. 2024, 10:57
Actualizat: 05 08. 2024, 23:05