Mihaela Cambei a luat medalia de argint la haltere, la Jocurile Olimpice! Românca a reuşit o performanță excelentă şi a fost aproape de aur

Mihaela Cambei a obținut medalia de argint la haltere în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris! Sportiva româncă a avut o evoluție excelentă şi a fost la un pas de a câștiga aurul.

Sportiva Mihaela Cambei (21 de ani) a cucerit medalia de argint în finala la haltere de la Jocurile Olimpice de la Paris. Românca s-a impus în proba stilului smuls, după ce a ridicat 89, 91 și 93 de kilograme.

Mihaela Cambei aduce României medalia de argint la haltere de la Jocurile Olimpice de la Paris! Sportiva noastră a fost cât pe ce să cucerească aurul olimpic

La stilul ridicat, încă de la prima încercare, Mihaela Cambei a reușit să ridice 106 kilograme, după care 110 kilograme și 112 kilograme, ea terminând proba din finală pe poziția a doua, cu 205 kilograme în total.

Pe locul întâi s-a clasat Zhihui Hou din China, care a ridicat un total de 206 kilograme. Chinezoaica, favorită a probei și care a stabilit un nou record olimpic, a fost forțată să ridice 117 kilograme pentru a o depăși pe româncă.

Pe locul trei a urcat thailandeza Surodchana Khambao, cu 200 kilograme în total, 88 de kilograme la stilul smuls și 112 de kilograme la stilul aruncat.

Mihaela Cambei are în palmares nu mai puțin de șase titluri europene și două medalii obținute la Campionatele Mondiale.

• Daniel Nazare, Andrei Preotu și Mihai Pop (foto-video) sunt trimișii speciali ProSport.ro la Jocurile Olimpice de vară de la Paris 2024! Cei trei trimit corespondențe zi de zi pentru site-ul nostru!

La primele ei participări în cadrul Campionatelor Mondiale, românca s-a situat pe locul 4 la Bogota 2022 și pe 5 la Riyadh 2024, în ambele dăți ea având rezultate mai bune la smuls, stilul său preferat.

Mihaela Cambei obține medalia de argint în debutul său la Jocurile Olimpice de la Paris. Performanță remarcabilă pentru România

Mihaela Cambei a adus țării noastre a opta medalie de la Jocurile Olimpice de la Paris și a patra de argint. De altfel, halterofila și-a îndeplinit visul de a câștiga o medalie la Jocurile Olimpice încă de la prima sa participare la competiția din capitala Franței.

Țara noastră nu a avut sportivi care să o reprezinte la haltere în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, asta dat fiind faptul că la acea vreme Federația fusese suspendată din pricina unor multiple cazuri de dopaj.

Unica medalie la feminin cucerită până acum de o româncă a fost cea a Roxanei Cocoș, care a obținut argintul la Londra în 2012, la categoria 69 de kilograme. Totuși, după ce au fost revizuite probele doping prelevate atunci, Roxana Cocoș și Răzvan Marin, care a fost medaliat cu bronz tot la aceeași categorie, fuseseră descalificați din competiție și deposedați de medalii.

Publicat: 07 08. 2024, 23:04
Actualizat: 08 08. 2024, 11:23