Performanță uriașă pentru sportiva din Kenya care aleargă pentru România: a luat argintul european înainte să ne reprezinte țara la JO de la Paris!

Atleta Joan Chelimo Melly a câștigat medalia de argint în proba de semimaraton la Campionatele de Atletism de la Roma. Melly, sportivă care reprezintă România, este calificată și la Jocurile Olimpice de la Paris.

După performanța obținută în italia, atleta de 23 de ani originară din Kenya a transmis un mesaj emoționant la adresa țării noastre și a clubului Dinamo, acolo unde sportiva este legitimată.

Rezultat fabulos pentru sportiva din Kenya care reprezintă România. A câștigat medalia de argint înainte de a alerga pentru țara noastră la Olimpiada de la Paris!

Joan Chelimo Melly a terminat pe locul doi și a obținut medalia de argint în proba de semimaraton la Campionatele de la Roma. Atleta a încheiat cu timpul de 1:08.55 cursa câștigată de Karoline Grovdal (Norvegia, 1:08.09), în timp ce pe treapa a treia a podiumului a urcat Calli Haugher-Thackery (Marea Britanie, 1:08.58).

Joan Chelimo Melly a ținut să transmită un mesaj emoţionant pentru România şi pentru clubul Dinamo, grupare unde este legitimată. „Mulțumesc tuturor românilor care au crezut în mine! Mulțumesc echipei mele din țară, tuturor celor care cu răbdare și încredere m-au susținut, în primul rând clubului meu, Dinamo București, federației și Comitetului Olimpic. Este doar începutul! România, te iubesc!”, a spus Joan Chelimo Melly în mesajul transmis pe reţelele de socializare.

În următoarele zile, la competiția de la Roma, vor mai intra în concurs: Rotaru-Kottmann Alina (lungime), Ghelber Bianca Florentina (aruncarea ciocanului), Miklos Andrea (400 m), Iuşco Florentina şi Taloş Andreea (lungime), Uţă Ştefania (400 metri garduri), la feminin, respectiv Novac Alexandru Mihăiţă (suliţă), Grecu Răzvan Cristian şi Nicoară Răzvan (triplusalt), la masculin.

Felicitată de Federația Română de Atletism. Nu a fost uitată nici cealaltă sportivă care reprezintă țara noastră

Rezultatul de la Roma a fost apreciat cum se cuvine și de către Federația Română de Atletism, care felicită performanța lui Joan Chelimo Melly, dar și locul patru obținut de cealaltă reprezentantă a României în proba de semimaraton, Delviner Meringor, sportivă legitimată la Clubul Sportiv al Armatei Steaua.

„Argint pentru Joan Chelimo Melly la semimaraton. În proba de semimaraton, desfășurată astăzi (9 iunie), la „Europenele” de la Roma, Joan Chelimo Melly (CS Dinamo, antrenor Carol Șanta) a trecut a doua linia de sosire, fiind cronometrată în 1h08:55. Pe prima treaptă a podiumului de premiere s-a urcat norvegianca Karolinee Grovdal (1h08:09, nou record al campionatelor).

Celalată reprezentantă a noastră, Delviner Meringor (CSA Steaua, antrenor Valentin Anghel), a fost a patra (1h09:25 SB). Felicitări!”, a scris Federaţia Română de Atletism pe contul de Facebook.

Publicat: 09 06. 2024, 19:54