S-a aflat viteza cu care a înotat David Popovici spre aurul de la Jocurile Olimpice

SURSĂ Profimediaimages
Vezi galeria foto - 6 poze

David Popovici a câștigat finala probei de 200 de metri liber, care s-a disputat luni, 29 iulie 2024, iar acum s-a aflat viteza cu care a înotat spre aurul de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Înotătorul în vârstă de doar 19 ani, care deja a scris istorie pentru România, a făcut o cursă impresionantă, care a avut un final dramatic și spectaculos, ținându-i pe români cu sufletul la gură.

David Popovici este în centrul atenției după ce a reușit să se impună în finala probei de 200 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris. Sportivul în vârstă de doar 19 ani a înotat incredibil pe ultima lungime de bazin și a reușit să recupereze distanța față de cei care au condus cursa până în acel moment, Hobson și Richards.

Finalul cursei a fost unul cu adevărat dramatic și incendiar. Primii trei clasați au mers cap la cap și au fost despărțiți de doar 7 sutimi de secundă. Astfel, David Popovici a încheiat cursa pe primul loc, cu un timp de 1:44.72. Britanicul Mattheu Richards s-a clasat pe poziția a doua, cu un timp de 1:44.74, în timp ce Luke Hobson a obținut un timp de 1:44.79.

Acum s-a aflat și viteza cu care David Popovici a înotat spre aurul olimpic: 6.92 kilometri pe oră, adică 1.92 metri pe secundă. Astfel, campionul olimpic a înotat mai repede decât viteza medie de mers a unui om normal, care este de aproximativ 5 kilometri pe oră.

Românul a reușit să își îmbunătățească viteza medie pe finalul cursei. Înainte de prima întoarcere, viteza medie a fost de 6.12 kilometri pe oră, aproximativ 1.69 metri pe secundă.

David Popovici, în finală la 100 de metri liber!

David Popovici a mai reușit o performanță importantă și în cursul zilei de marți, 30 iulie 2024 și s-a calificat în finală la proba de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Astfel, „tricolorul” are șansa de a cuceri o nouă medalie olimpică! Sportivul în vârstă de 19 ani a făcut o nouă cursă bună și a obținut un timp de 47:66, fiind al doilea în semifinala lui, după chinezul Zhanle Pan, care a terminat cursa cu 47.58.

De menționat este că David Popovici a obținut al cincilea timp din semifinale și va avea parte de o misiune dificilă pentru a aduce o nouă medalie de aur României.

Finala probei de 100 m este programată miercuri, 31 iulie, de la ora 23:39.

Publicat: 30 07. 2024, 23:27