Șefa sportului din România a intervenit după ce gimnasta Ana Bărbosu a fost deposedată injust de medalia olimpică! Elisabeta Lipă a spus lucrurilor pe nume: „Gust amar”

Ana Barbosu, of Romania, competes during the women's artistic gymnastics individual floor finals at Bercy Arena at the 2024 Summer Olympics, Monday, Aug. 5, 2024, in Paris, France.,Image: 896193613, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no

Șefa sportului din România a oferit prima reacție după ce gimnasta Ana Bărbosu a fost deposedată de medalia olimpică.

Sportiva Ana Bărbosu a fost protagonista unui moment uluitor la Jocurile Olimpice de la Paris. Sportivei române i-a fost luată medalia de bronz, după o contestație controversată venită din partea SUA. Elisabeta Lipă a reacționat și a încurajat-o pe sportiva care pentru câteva momente a cucerit o medalie olimpică.

Elisabeta Lipă, despre decizia care a lăsat-o fără medalie pe Ana Bărbosu: „Un gust amar”

România nu a mai obținut nicio medalie olimpică la gimastică de 12 ani. Perioada de secetă continuă încă patru ani fiindcă nicio sportivă nu a reușit să obțină medalii la această disciplină. Ana Maria Bărbosu a fost pentru 30 de secunde medaliată cu bronz, dar sportivei i-a fost luată medalia, în urma unei contestații a americancelor. Președinta ANS a vorbit despre situația controversată care a avut loc în finala de la sol.

„Ana Bărbosu, atât de aproape de medalia de bronz! Ultima finală pe aparate la gimnastică de la aceste Jocuri Olimpice, cea de la sol, se încheie cu un gust amar pentru ţara noastră. La doar 1 minut după ce Ana Bărbosu a câştigat medalia de bronz, o contestaţie făcută de sportiva americană Jordan Chiles a fost admisă, iar aceasta a trecut pe locul 3, cu 13.766 puncte, depăşindu-le pe Ana şi Sabrina, ambele la egalitate, cu punctajul 13.700.

Am simţit pentru puţin timp euforia câştigării unei medalii la gimnastică, după atât de multă vreme, însă rezultatele obţinute de sportivele noastre trebuie să ne dea speranţa că la următoarea ediţie de JO vom fi din nou pe podium. Ana, Sabrina, capul sus! Aţi fost la înălţime! V-aţi bătut cu Simone Biles şi Rebeca Andrade pentru podium la sol şi aţi reuşit să impresionaţi nu doar Arena de la Paris, ci o ţară întreagă.

Stiu că este frustrant, însă cred în potenţialul vostru. Continuaţi să vă antrenaţi, să faceţi treabă bună şi medaliile vor veni! Jocurile Olimpice s-au încheiat pentru cele doua gimnaste. O ediţie grea dar frumoasă, o ediţie la care au ajuns doar cei mai buni sportivi ai României”, a scris Elisabeta Lipă pe rețelele de socializare.

Decizie șoc: Sabrina Voinea se retrage definitiv din sport

Camelia Voinea, mama celeilalte românce prezentă în finala probei de la sol, a anunțat că fiica sa se va retrage definitiv din sport. Fosta gimnastă nu poate trece peste episodul în care americanii „au furat” medalia muncită de fiica sa și de către Ana Bărbosu.

„Sabrina nu a ieșit din covor la nici o linie acrobatică, sunt toate aici, merita medalie! Noi astăzi aici am întrerupt gimnastica, pentru drepturile noastre nu se zbate nimeni! Vă iubim infinit pe toți cei care ne-ați susținut! Atât am putut suporta!”, a transmis Camelia Voinea pe Facebook.

Sabrina Voinea a încheiat pe locul 5 finala de la gimnastică artistică, proba la sol, la egalitate de puncte cu Ana Bărbosu, 13.700 de puncte.

Publicat: 05 08. 2024, 21:24