Simone Biles a reacționat imediat după ce FIG i-a dat medalia de bronz româncei Ana Bărbosu

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

Simone Biles (27 de ani), una dintre cele mai apreciate gimnaste din lume care încă se află în activitate, a reacționat pe rețelele de socializare după ce Federația Internațională de Gimnastică (FIG) a confirmat decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS) și i-a dat medalia de bronz româncei Ana Bărbosu.

Cea din urmă menționată a completat podiumul în finala probei de sol de la Jocurile Olimpice Paris 2024, însă pentru a-și menține medalia a fost nevoită să dea o luptă suplimentară. Poziția ei din clasament a fost luată de americanca Jordan Chiles, în urma unei contestații, însă Ana Bărbosu a făcut apel la TAS și a avut câștig de cauză.

„Ține capul sus, campioană olimpică!”. FIG a confirmat că medalia de bronz aparține româncei Ana Bărbosu, iar Simone Biles a reacționat pe Instagram

Controversa care s-a iscat în finala probei de sol de la Jocurile Olimpice Paris 2024 s-a încheiat în cursul zilei de sâmbătă, 10 august 2024, când Tribunalul de Arbitraj Sportiv a pus capăt incertitudinilor.

Cea care a câștigat medalia de bronz în concursul menționat a fost inițial românca Ana Bărbosu, cu un scor de 13,700. Însă, o contestație a americancei Jordan Chiles a dat zdruncinat podiumul, iar reprezentanta noastră a picat de pe el. Chiles a primit 10 sutimi în plus din partea arbitrilor și a urcat de pe poziția a 5-a până pe 3, cu 13,766 puncte.

A urmat o adevărată luptă mediatică după ce Ana Bărbosu a fost dezavantajată la Jocurile Olimpice Paris 2024, iar în cele din urmă soarta acestui „război” a picat în mâinile arbitrilor de la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, unde gimnasta româncă a făcut apel.

Iar sâmbătă, TAS a decis: Ana Bărbosu a primit medalia de bronz, deoarece contestația lui Jordan Chiles din finala probei de sol a fost depusă după termenul regulamentar de 60 de secunde. Mai precis, în 64 de secunde.

La scurt timp după anunțul TAS, Federația Internațională de Gimnastică a confirmat și ea verdictul și a transmis că Jordan Chiles va reveni de pe locul 3 pe locul 5, în timp ce bronzul va atârna la gâtul româncei Ana Bărbosu.

Decizia a stârnit un nou val de reacții la nivel internațional, iar printre cele care au ținut să transmită un mesaj s-a regăsit și Simone Biles, colega lui Jordan Chiles din delegația SUA și una dintre cele mai apreciate gimnaste din lume care încă se află în activitate:

Îți transmit multă dragoste, Jordan. Ține capul sus, campioană olimpică! Te iubim”, i-a transmis Simone Biles lui Chiles, prin intermediul unei postări pe care a realizat-o pe Instagram.

SURSA FOTO: instagram.com/simonebiles/

Jordan Chiles a luat o pauză de la rețelele de socializare

Imediat după verdictul TAS a reacționat și Jordan Chiles, cea care a aflat că a pierdut o medalie olimpică. Reprezentanta Statelor Unite ale Americii a distribuit mai multe emoji-uri cu inimi frânte pe Instagram și a spus că va lua o pauză de la rețelele de socializare în perioada imediat următoare:

Acum voi lua o pauză de pe rețelele de socializare pentru sănătatea mea mentală. Mulțumesc!”, a transmis Jordan Chiles.

Ea a rămas cu o medalie câștigată la ediția din 2024 a Jocurilor Olimpice, și anume aurul pe care l-a cucerit în proba de gimnastică artistică feminin echipe compus.

Reclamanții au solicitat o hotărâre din partea Diviziei ad-hoc a TAS, care a concluzionat că depunerea contestației s-a făcut peste termenul de un minut specificat la art. 8.5 din FIG 2024 Reglementări tehnice (adică 1 minut și 4 secunde) și a respins contestația ca intempestivă, menținând astfel scorul inițial de 13,666 și ajustând în mod corespunzător clasamentul final”, se arată în decizia TAS.

Publicat: 11 08. 2024, 08:31