„Situație dureroasă şi inflamată de abuzuri”. Americanii au tras linie după ce Ana Bărbosu a primit oficial medalia de bronz

Presa din SUA a reacționat după ce Ana Bărbosu a primit oficial medalia de bronz câștigată în finala de la sol la Jocurile Olimpice de la Paris.

Gimnasta de 18 ani a obținut medalia de bronz în urma apelurilor făcute de Federaţia Română de Gimnastică şi de Comitetul Olimpic Sportiv Român la TAS, care i-a dat câștig de cauză sportivei noastre.

În urma acestei decizii, Ana Bărbosu a terminat pe locul 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea a ocupat locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles a încheiat concursul pe 5, cu 13,666.

Ce scrie presa din SUA, după ce Ana Bărbosu a primit oficial medalia de bronz. „Ana Bărbosu a primit medalia olimpică de bronz care a pus capăt unui lung șir de controverse”

Jurnaliștii americani au prezentat mai multe imagini de la ceremonia de premiere ce a avut loc la București și au reacționat la vederea Anei Bărbosu cu medalia de bronz la gât.

„Gimnasta română Ana Bărbosu a primit medalia olimpică de bronz, într-o ceremonie desfășurată la București, care a pus capăt unui lung șir de controverse, după ce medalia i-a fost inițial acordată lui Jordan Chiles și, ulterior, retrasă. Situația a fost dureroasă pentru toți sportivii implicați și inflamată de abuzurile la care gimnastele au fost supuse în mediul online.

Bărbosu a spus, vineri, că această controversă a întristat-o și că se aștepta ca arbitrii și staff-ul de la Jocurile Olimpice să-și facă treaba așa cum trebuie. Cu toate astea, a ținut să sublinieze că le transmite gânduri bune gimnastelor din SUA”, au relatat jurnaliștii de la ESPN.

Presa din SUA a reacționat: „Acum, Bărbosu se gândește la Jordan Chiles și la coechipiera sa, Sabrina Voinea”

Și jurnaliștii de la Fox News au scris despre ceremonia în cadrul căreia Ana Bărbosu a primit medalia de bronz.

„Noua medaliată cu bronz, Ana Bărbosu, se gândește la Jordan Chiles, după ce acesteia i-a fost retrasă medalia. Bărbosu a spus că speră ca Chiles să câștige în viitor o medalie de argint. Bărbosu a crezut că ea a câștigat bronzul, după ce scorurile inițiale au fost anunțate.

Ținea steagul României, în timp ce și-a ridicat privirea și a văzut cum scorul s-a schimbat pe tabelă. Abia atunci, a scăpat steagul, și-a acoperit fața cu mâinile și a plecat în lacrimi. Acum, Bărbosu se gândește la Jordan Chiles și la coechipiera sa, Sabrina Voinea, care a coborât de pe 4 pe 5, după ce rezultatele au fost schimbate de TAS”, au reacționat și jurnaliștii de la Fox News.

Publicat: 17 08. 2024, 16:01