Stupefacție totală la Jocurile Olimpice: sportiva a fost descalificată chiar înainte să înceapă finala pentru medalia de aur! Motivul incredibil și decizia radicală pe care a luat-o pe loc

O sportivă a fost descalificată chiar înainte să înceapă finala pentru medalia de aur de la Jocurile Olimpice, dintr-un motiv incredibil.

Sportiva indiană Vinesh Phogat a fost descalificată din competiția de lupte de la JO, pentru că a depășit limita categoriei 50 kg cu 100 de grame.

Decizia radicală luată de sportiva care a fost descalificată chiar înainte să înceapă finala pentru medalia olimpică de aur

Stupefacție la Jocurile Olimpice de la Paris! Luptătoarea indiană a fost descalificată chiar în ziua în care urma să lupte pentru medalia de aur, deoarece a depășit categoria de greutate cu 100 de grame.

În contextul în care la Jocurile Olimpice de la Paris luptele din cadrul fiecărei categorii de greutate au loc pe parcursul a două zile, controlul medical și cântărirea sportivilor au loc în dimineața fiecărei zile de concurs.

În mod normal, ea trebuia să lupte la categoria 53 de kilograme, dar a fost nevoită să concureze la categoria inferioară, după ce altă sportivă a fost preferată de federația indiană la 53 de kilograme.

„Curajul meu este distrus, nu mai am putere. La revedere lupte, 2001-2024”, a transmis sportiva pe platforma X (fosta Twitter).

Vinesh Phogat nu a dormit în noaptea de dinaintea meciului, și-a tuns părul și nu s-a hidradat, pentru a se încadra în categorie

De trei ori campioană a Jocurilor Commonwealth, Vinesh Phogat a învins-o în meciul de deschidere pe campioana olimpică, japoneza Yui Susaki. În sferturi a trecut de fosta campioană europeană, ucraineanca Oksana Livach, iar în penultimul act a eliminat-o pe cubaneza Yusneylis Guzman, campioana Jocurilor Panamericane.

Pentru a se încadra în categorie în ziua finalei, sportiva din India a recurs la măsuri extreme. Nu a dormit în noaptea de dinaintea meciului, și-a tuns părul și nu s-a hidradat. Toate aceasta nu au fost suficiente, deoarece a fost descalificată pentru doar 100 de grame.

„Cu regret, delegația din India împărtășește vestea descalificării lui Vinesh Phogat. În ciuda eforturilor depuse de staff în timpul nopții, ea a cântărit câteva grame peste 50 de kg.

Nu vor fi făcute alte comentarii în acest moment. Cerem să respectați confidențialitatea lui Vinesh”, a transmis Asociația Olimpică Indiană (IOA) într-un comunicat.

TAS a anunțat că procedura de judecare a apelului sportivei din India este în derulare

Vinesh Phogat a făcut imediat apel la TAS, la fel cum au procedat Sabrina Voinea și Ana Bărbosu. Apelul trebuia judecat în dimineața de vineri, 9 august, dar instituția a transmis că acest lucru nu este posibil.

„Reclamanta a solicitat inițial o decizie (…) prin care să se anuleze decizia atacată și să dispună o nouă cântărire înainte de meciul final, precum și o declarație că este eligibilă și calificată pentru a participa la finală. Ea nu a cerut măsuri provizorii urgente.

Procedura CAS Ad-hoc Division este rapidă, dar nu a fost posibil ca în termen de o oră să se pronunțe o hotărâre pe fond, având în vedere că intimatul UWW (United World Wrestling) ar fi trebuit să fie audiat rapid.

Procedura este, însă, în derulare, iar reclamanta a confirmat că solicită anularea deciziei atacate și că cere să i se acorde o medalie de argint (comună)”, se arată în comunicatul TAS.

Publicat: 09 08. 2024, 17:41