Ungurii au jubilat după ce înotătorul lor s-a calificat în finală înaintea lui David Popovici, dar acum plâng pentru că a ratat medalia pentru o sutime de secundă!

Fericiți nevoie mare după ce înotătorul lor s-a calificat în finală înaintea lui David Popovici, ungurii plâng că sportivul a ratat medalia pentru o sutime de secundă!

David Popovici a câștigat a doua medalie în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, urcând pe treapta a treia a podiumului în proba de 100 de metri.

Ungurii plâng că sportivul lor a ratat medalia pentru o sutime de secundă, câștig de cauză având David Popovici!

Campion european la 200 de metri, proba lui favorită, David Popovici a câștigat încă o medalie la Jocurile Olimpice de le Paris. El a terminat al treilea în finala de 100 de metri și l-a devansat cu doar o sutime pe maghiarul Nándor Németh. Ungurii, care au jubilat după ce înotătorul lor s-a calificat în finală înaintea românului, acum varsă lacrimile deznădejdii.

„La 100 de metri, Nándor Németh (47,50) a fost aproape de podium, dar a fost trimis pe locul patru pentru o singură sutime de secundă”, notează nemzetisport.hu.

Publicația maghiară spune și povestea înotătorului. Nándor Németh a ajuns în bazin, după ce a cântat la chitară și a practicat fotbalul, datorită sorei lui, mai mare decât el cu patru ani, care făcea înot.

„Totuși, înotul este sportul în care poți câștiga mai multe medalii într-o singură competiție, iar lui Nándor Németh îi plăcea acest gen de succes încă din copilărie. Până și experții l-au considerat talentat, iar când a ajuns la o răscruce de drumuri, s-a hotărât.

Poate că până acum s-a schimbat percepția maghiară că la o Olimpiada contează doar medaliile, în principal aurul.

Poate putem vedea și simți cât de multă muncă este implicată în fiecare clasament și atunci poate ne putem bucura de poziția lui Nándor Németh, locul patru. Care a ratat medalia de bronz cu doar o sutime. Și pentru două pe cea de argint”, au notat jurnaliștii.

Publicat: 01 08. 2024, 00:55