Ungurul Nandor Nemeth a pierdut medalia olimpică la o sutime de secundă din cauza lui David Popovici și a reacționat imediat cum a ieșit din bazin!

Nandor Nemeth a reacționat imediat cum a ieșit din bazin, după ce a pierdut medalia olimpică de bronz la o sutime de secundă din cauza lui David Popovici.

David Popovici a dat lovitura la Jocurile Olimpice de la Paris, câștigând a doua medalie, bronz în proba de 100 de metri.

Reacția lui Nandor Nemeth, după ce a pierdut medalia olimpică la o sutime de secundă din cauza lui David Popovici

„Rechinul” David Popovici a devenit, după 24 de ani, primul român care câștigă două medalii la aceeași ediție a Jocurilor Olimpice. La Sydney, Diana Mocanu urca pa cea mai înaltă treaptă a podiumului la 100 de metri și 200 de metri spate.

Acum, Popovici a luat aurul la 200 de metri și bronzul la 100 de metri. L-a învins cu numai o sutime de secundă pe maghiarul Nandor Nemeth, iar acesta a avut o primă reacție imediat după ce a ieșit din bazin.

„Vorbim de 100 de metri, astfel de lucruri mărunte decid, mai am nevoie de timp să procesez că am ajuns pe locul patru. Norocul nu a fost de partea mea de data asta. Acesta este sportul de competiție.

Ar fi fost mai bine să plec de la Paris cu o medalie, dar cu siguranță nu mă voi plânge, pentru că am avut adversari foarte puternici și am arătat din nou că sunt o forță de luat în seamă.

O să doară o vreme, dar le mulțumesc oamenilor din jurul meu pentru rezultat. Cei care sunt implicați în sport știu la cine mă refer, nu vreau să intru în detalii, dar chiar le mulțumesc!”, a transmis sportivul, potrivit nemzetisport.hu.

Finala de 100 de metri a fost una istorică. Primul care a ajuns la sosire a fost chinezul Pan Zhanle, în 46,40, spulberându-și propriul recordul mondial cu nu mai puțin de patru zecimi. Locul doi a fost ocupat de australianul Kyle Chalmers (47,48), iar Popovici a fost în urma acestuia la o sutime.

Publicat: 01 08. 2024, 01:18