Vestea momentului în cazul „Bărbosu – Chiles” a venit din SUA. Încă o răsturnare spectaculoasă: ce au aflat americanii despre medalia de bronz

Romanian gymnast Ana Barbosu poses with the bronze medal for her women's artistic gymnastics individual floor performance at the Paris 2024 Olympics, after receiving it during a ceremony at the Romanian Olympic and Sports Committee, in Bucharest, Romania, Friday, Aug. 16, 2024. American gymnast Jordan Chiles called an arbitration panel's decision that dropped her out of the bronze medal position in the floor exercise at the Paris Olympics "unjust" and a "significant blow" in a message posted on social media Thursday.,Image: 899189666, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Jordan Chiles

Americanii au dat verdictul despre ce se întâmplă cu medalia de bronz cucerită de Jordan Chiles la Jocurile Olimpice, dar pe care românca Ana Bărbosu a câștigat-o la TAS.

A avut loc o răsturnare de situație în cazul „Bărbosu – Chiles”, iar vestea a venit din SUA. Sportiva americană nu va mai returna medalia de bronz pe care a pierdut-o la TAS, în favoarea Anei Bărbosu.

Americanii, despre situația lui Jordan Chiles: „Își va putea păstra medalia”

Jordan Chiles a fost pusă într-o situație extrem de dificilă. Sportiva din SUA a fost medaliată cu bronz în proba de la sol, la capătul unei finale controversate în care contestațiile Anei Bărbosu și Sabrinei Voinea nu au fost acceptate de juriu. Totuși, contestația americanilor a fost acceptată și a primit o notă mai mare cu care a devansat-o pe Ana Bărbosu. Sportiva română a avut câștig de cauză la TAS. Cazul a fost analizat cu mare atenție și s-a considerat că antrenoarea americancei a depus contestația după termenul limită.

Presa din SUA a distribuit imagini de la ceremonia de premieră organizată special la București pentru Ana Bărbosu și a evidențiat faptul că deși Jordan Chiles a terminat pe locul 5, ea își va putea păstra medalia.

După săptămâni de controverse și răsturnări de situație interminabile, se pare că există o concluzie în telenovela medaliei lui Jordan Chiles. Sportiva din SUA se pare că își va putea păstra medalia”, relatează USA Today Sports.

Ana Bărbosu a pus capăt agoniei: și-a primit medalia de bronz într-o ceremonie specială

Gimnasta română a intrat în posesia medaliei de bronz în cadrul unei ceremonii organizate la Casa Olimpică din București. La festivitatea organizată de COSR a luat parte și premierul Marcel Ciolacu. Controversata medalie pentru care s-au luptat trei sportive și-a găsit până la urmă stăpâna. Octavian Morariu, membru al Comitetului Internaţional Olimpic pentru România, şi Mihai Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român i-au înmânat medalia de bronz Anei Bărbosu.

Este un moment emoţionant pentru mine. Auzindu-i pe campionii noştri de la Olimpiadă spunând că medalia e foarte grea nu mi-am dat seama că este chiar atât de grea. Le mulţumesc tuturor celor care au adăugat un pic de bronz la această medalie”, a declarat Ana Bărbosu.

Delegația României a luat parte la Jocurile Olimpice de la Paris cu 106 sportivi și a cucerit 9 medalii: 3 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz. Este o performanță remarcabilă, dat fiind faptul că la ultimele două participări s-au obținut doar 8 medalii (4 la Londra și 4 la Rio de Janeiro).

Publicat: 17 08. 2024, 12:52