Scandal la meciul lui Ovidiu Hațegan! Gol anulat Argentinei, cu VAR, după două ore, în meciul cu Maroc de la Jocurile Olimpice

Scandal la meciul lui Ovidiu Hațegan! Gol anulat Argentinei, cu VAR, în meciul cu Maroc de la Jocurile Olimpice

Meciul lui Ovidiu Hațegan de la Jocurile Olimpice a fost marcat de un scandal imens, golul Argentinei din meciul cu Maroc fiind anulat cu sistemul VAR.

Festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris are loc vineri, dar au început, deja, primele competiții, mai precis cele de fotbal și rugby în 7.

Ovidiu Hațegan a fost martorul unui mare scandal în primul meci de la Jocurile Olimpice, după ce sistemul VAR a anulat golul Argentinei cu Maroc

Argentina – Maroc, considerat meciul de deschidere al competiției de fotbal de la Jocurile Olimpice, a fost marcat de un scandal imens. Echipa africană a condus cu 2-0, Rahimi marcând în minutele 45+2 și 49, ultima reușlită fiind din penalty.

Naționala sud-americană, antrenată de fostul internațional Javier Mascherano, a redus din diferență în urma reușitei lui Simoeno, din minutul 68, și a egalat în minutul 90+15, prin Medina.

Iar în acest moment lucrurile au degenerat. Suporterii marocani au început să arunce în teren cu diferite obiecte, iar arbitrul a trimis echipele la cabine, deoarece câțiva fani africani au pătruns pe gazon, dar nu a fluierat finalul partidei.

Golul a fost anulat de sistemul VAR, românul Ovidiu Hațegan fiind asistent, iar cele două formații au revenit pe gazon după două ore, pentru a juca ultimele trei minute. Evident, în tribune nu mai rămăsese nimeni. Nu s-a mai marcat, iar Maroc a câștigat cu 2-1.

Mascherano recunoaște că a fost cel mai mare circ la care a asistat vreodată

Presa internațională a fost scandalizată de ceea ce s-a întâmplat la meciul dintre Argentina și Maroc, considerat cel de deschidere al competiției, chiar dacă la aceeași oră s-a jucat și Uzbekistan – Spania 1-2 (marcatori: Shomurodov 45+3-p / Pubill 29, Gómez 62).

„Cel mai mare circ pe care l-am văzut în viața mea”, a declarat Mascherano, potrivit AS, care a notat: „Primul meci de la Jocurile Olimpice dintre Argentina și Maroc a provocat o rușine nemaivăzută până acum în fotbal”.

„Argentina și Maroc au fost chemate înapoi pentru a juca ultimele trei minute ale confruntării olimpice la două ore după ce jucătorii au plecat… cu golul egalizator anulat după invadarea terenului”, au completat britanicii de la Daily Mail.

Nici măcar scriitorul argentinian Osvaldo Soriano nu și-ar fi imaginat o asemenea mizerie, scriu sud-americanii

Cea mai dură părere au avut-o argentinienii de la Ole, care consideră neobișnuit faptul că meciul a fost reluat după două ore, nu înainte ca arbitrul să anuleze pentru ofsaid golul marcat de Medina.

„Nici măcar scriitorul argentinian de mare succes Osvaldo Soriano nu și-ar fi imaginat o asemenea mizerie la deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris. Argentina și Maroc. Julián Álvarez, Otamendi, Rulli și Hakimi.

Un arbitru susceptibil. Un 2-2 agonizant. Meciul este întrerupt. Că s-a terminat. Care se reia două ore mai târziu. Se joacă trei minute. Golul este validat. Ba nu, este ofsaid. Toate combinate într-una dintre cele mai mari mizerii din memoria vie”, au scris cei de la Ole.

Publicat: 24 07. 2024, 22:13
Actualizat: 24 07. 2024, 22:17