România, ce performanță senzațională: s-a calificat în finala Campionatului European de Minifotbal! Victorie dramatică la lovituri de departajare. VIDEO

Naționala de minifotbal a României s-a calificat în finala Campionatului European, după o victorie dramatică la loviturile de departajare.

România va juca finala Campionatului European de minifotbal, după ce a învins Kazahstan, în penultimul act, după loviturile de departajare.

România va juca pentru a noua oară finala Campionatului European de minifotbal

Naționala de minifotbal a României și-a respectat statutul de favorită la competiția continentală organizată la Sarajevo. Campioana mondială a învins Kazahstan cu 3-1 la loviturile de departajare, după ce la finalul celor 50 de minute regulamentare scorul era 1-1.

Dias Yeginzhanov a deschis scorul pentru Kazahstan în minutul 17, egalarea venind după reușita lui Mircea Ungur din minutul 37.

Vasile Pop a marcat de la 7 metri golul care a calificat România în ultimul act al competiției, după ce Ionuț Neacșa a parat șutul unui adversar. Adversara României din finală este Serbia, care nu a avut niciun fel de emoții cu Franța, pe care a învins-o cu 5-0 în semifinale. Meciul se joacă sâmbătă, 8 iunie, de la ora 21:45 a României.

România a câștigat competiția 2010 și 2015

Pentru naționala de minifotbal a României va fi a noua finală de Campionat European. Prima reprezentativă a țării noastre s-a calificat în semifinale la nouă dintre cele 10 ediții ale competiției.

„Tricolorii” au câștigat primele șase ediții, care au avut loc între 2010 și 2015. Prima dată, echipa României a dat recital în ultimul act la Bratislava, cu Slovacia, pe care a învins-o cu 8-0.

A urmat turneul final de la Tulcea, în care echipa țării noastre s-a impus cu 5-4 la loviturile de departajare în fața Cehiei, după ce la finalul timpului regulamentar scorul era 3-3. După un an, la Chișinău, a venit victoria la limită, cu 2-1, în fața celor din Muntenegru. Celelalte titluri au fost cucerite după finale cu Croația (2-0, în Grecia), Slovenia (1-0, în Muntenegru) și din nou Croația (5-1, pe terenul acesteia).

La actuala ediție, România a obținut patru victorii categorice și două rezultate de egalitate

În 2016 s-a produs prima și singura sincopă. România a câștigat Grupa D cu maximum de puncte, dar a cedat în optimi în fața Angliei cu 2-3.

La următoarea ediție, „tricolorii” au pierdut finala mică în fața Ungariei, 2-3 la loviturile de departajare, după 0-0 la finalul celor 50 de minute. Naționala țării noastre a cedat clar în finala din 2018, 1-4 cu Cehia, turneul final având loc în Ucraina.

Între 2019 și 2021 competiția nu s-a mai desfășurat, iar în 2022 România a ajuns din nou în finală, cedând cu 0-1 în fața Azerbaidjanului.

La actuala ediție, România a câștigat Grupa D, cu 7p, după 9-0 cu Turcia, 5-2 cu Polonia și 0-0 cu Ungaria. „Tricolorii” au trecut în optimi de Georgia cu 3-0, au făcut spectacol și cu Bosnia-Herțegovina, 4-1, iar în penultimul act au eliminat Kazahstan, aceeași echipă pe care o învinseseră în finala CM de anul trecut.

Publicat: 08 06. 2024, 00:38