Cine transmite la TV finala pentru aur a lui David Popovici în proba de 100 de metri de la Campionatul Mondial Fukuoka 2023!

Joi, 27 iulie, de la ora 14:21, David Popovici va lua startul în finala de 100 de metri liber la Campionatele Mondiale de la Fukuoka 2023. Cursa va putea fi urmărită și în România, la TV, iar așteptările celui care deține recordul mondial al probei au fost dezvăluite. David Popovici a explicat cum s-a pregătit mental pentru „proba regină” a natației.

A venit ziua cea mare, respectiv ziua în care David Popovici își poate apăra titlul la Campionatele Mondiale de la Fukuoka 2023, în „proba regină” a natației, 100 de metri liber.

David Popovici nu doar că deține titlul en-titre la această probă, ci este și cel care a stabilit recordul mondial. În 2022, la Campionatele Europene de la Roma, sportivul român a terminat cursa cu un timp de 46.86 și a bătut precedentul record mondial, 46.91, care era deținut de brazilianul Cesar Cielo.

Revenind în prezent, David Popovici s-a calificat în marea finală de la Fukuoka cu al 5-lea timp. Românul a terminat prima semifinală, cea din care a făcut parte, pe locul secund, cu timpul de 47.66, la 4 sutimi în spatele maghiarului Nandor Nemeth.

Însă, din cea de-a doua semifinală, alți trei înotători au scos timpi mai buni decât David Popovici.

8. Jack Alexy (48.06)

Cursa lui David Popovici va fi transmisă la TV de postul Antena 1, de la ora 14:21.

Așteptările lui Popovici pentru cursa de 100 de metri liber

Imediat după ce a obținut biletul pentru marea finală de la Campionatele Mondiale de la Fukuoka, David Popovici a vorbit și despre așteptările sale cu privire la cursa de joi. Sportivul român speră să își dozeze mai bine efortul față de cum a făcut-o în finala de 200 de metri liber, unde a condus autoritar în primele trei lungimi de bazin, însă a fost depășit pe final și a încheiat în afara podiumului, pe locul 4.

„Sunt fericit cu timpul, era important să mă calific, cred că sunt al cincilea și aste e foarte bine. Finala e mâine (n.r. – azi). Îmi doresc să iasă bine, să am grijă să o calculez pe cât de bine pot”, a declarat David Popovici, după calificarea în finala probei de 100 de metri liber.