Campionatul European Under 21: Campioana en-titre ținută în șah de Israel, într-un meci cu două penalty-uri ratate și o eliminare. România e cea mai slabă echipă după prima fază

Surpriză mare la Campionatul European Under 21, care se desfășoară în România și Georgia. Naționala Germaniei, campioana en titre, a fost ţinută la respect de reprezentativa Israelului, scor 1-1 aseară, la Kutaisi, în meciul său de debut din Grupa C.

Israelienii au deschis scorul prin Dor David Turgeman (minutul 20), dar Germania a egalat rapid, prin Yann Bisseck (minutul 26). În ciuda faptului că Israelul a jucat repriza a doua în zece oameni, după eliminarea lui Eden Karzev, în minutul 45, Germania nu a reuşit să obţină victoria.

Nemții au ratat și două penalty-uri în acest meci, prin vedeta lui Dortmund, Youssoufa Moukoko (minutul 3) şi Jessic Ngankam (minutul 80), de la Hertha Berlin. Portarul Daniel Peretz, titular la Maccabi Tel Aviv, a fost omul meciului, apărând ambele lovituri de pedeapsă.

Germania a avut 17 şuturi la poartă în acest meci, 78 la sută posesia balonului, 166 de atacuri și 71 de atacuri periculoase.

În celălalt meci al grupei, arbitrat de românul Horaţiu Feşnic, Anglia a trecut de Cehia cu 2-0. Golurile au fost marcate de Jacob Ramsey (minutul 47), de la Aston Villa și Emile Smith-Rowe (minutul 90+4), de la Arsenal.

Franța a tranșat în favoarea ei derby-ul cu Italia

În Grupa D, de la Cluj-Napoca, Franţa a învins Italia cu scorul de 2-1, deşi a încheiat jocul în zece oameni, după eliminarea lui Loic Bade, în minutul 83. Arnaud Kalimuendo (minutul 23) şi Bradley Barcola (minutul 62) au punctat pentru francezi, iar Pietro Pellegri (minutul 36) a înscris pentru ”azzurrini”, care au avut o bară prin fundașul lui Inter Milano, Raoul Bellanova (minutul 90+2).

Elveţia a trecut de Norvegia cu 2-1, în celălalt meci al grupei, după ce scandinavii au deschis scorul prin Emil Konradsen Ceide (minutul 19), dar senegalezul Dan Ndoye (minutul 36) şi Kastriot Imeri (minutul 56) au adus victoria echipei din Ţara Cantoanelor.

România e cea mai slabă echipă până acum

După meciurile din prima fază a grupelor, naționala României este singura echipă care a pierdut fără drept de apel și tot singura care a încasat trei goluri. Spre deosebire de tricolori, Georgia, cealaltă gazdă a Campionatului European, a furnizat surpriza învingând una dintre favorite, naționala Portugaliei.

Georgia – Portugalia 2-0 (Tblisi)

Au marcat: Ghiorghi Gagua (37) şi Saba Sazonov (45)

Belgia – Olanda 0-0 (Tbilisi)

Grupa B

România – Spania 0-3 (București)

Au marcat: Alex Baena (56), Juan Miranda (62) şi Sergio Gomez (90+5)

Franţa – Italia 2-1 (Cluj-Napoca)

Au marcat: Arnaud Kalimuendo 23, Bradley Barcola 62, respectiv Pietro Pellegri 36

Publicat: 23 06. 2023, 09:29
Actualizat: 23 06. 2023, 09:29