Emil Săndoi își critică jucătorii după România U21 – Spania U21 0-3. „Lipsă de personalitate! Ne-am speriat, ne-am grăbit…”

Emil Săndoi își critică jucătorii după ce România U21 a fost umilită de Spania U21, scor 0-3, la debutul la EURO 2023.

Selecționata României U21 a debutat cu stângul la EURO 2023, scor 0-3 cu Spania U21, iar Emil Săndoi este nemulțumit de modul în care s-au prezentat elevii săi la meciul de pe stadionul din Ghencea.

„Ne doream și ne așteptam la mai mult. Sunt îngrijorat pentru că am dus lipsă de personalitate astăzi. Ne-am speriat și ne-am grăbit. Spania e o super echipă, a demonstrat azi în teren, dar dacă eram mai atenți… În prima repriză au avut două ocazii de a marca, dar în prima repriză și noi am ajuns la poarta lor. Am închis bine culoarele lor de joc. Jocul greșeala așteaptă și de asta sunt supărat. Am primit gol după o fază de contraatac a noastră. La golul doi am avut mingea în control, am pierdut-o foarte ușor. În unele momente trebuia să ne arătăm calitatea. Am făcut greșeli copilărești.

Spania a demonstrat că e mai bună. A fost o presiune prea mare pe umerii jucătorilor. Nu am fost meciuri oficiale în perioada asta și poate și asta și-a spus cuvântul. Îmi pare rău că s-a întâmplat așa, îmi pare rău și pentru jucători.

Este un duș rece, dar peste trei zile ne așteaptă alt meci destul de greu. Am avut o teamă în joc. Când a ajuns mingea la unii dintre jucători parcă au luat cele mai proaste decizii”, a spus Emil Săndoi după România U21 – Spania U21, scor 0-3.

Bogdan Racovițan, atac voalat la selecționer?

Căpitanul naționalei U21 a României a spus la finalul partidei de pe stadionul Steaua că a rămas cu impresia că el și coechipierii săi ar fi putut să încerce totuși să iasă puțin mai mult la joc.

Cred că a fost o diferență, da, cred că am început bine, la sfârșit de prima repriză am simțit că începe să fie greu. Cred că putem să încercăm să jucăm mai mult puțin, cu personalitate, poate a fost și puțină presiune azi. Nu e terminat, e primul meci, știam că o să fie greu, mergem mai departe, trebuie să rămânem cu capul sus, mai sunt două meciuri și nu ne lăsăm”, a declarat și Bogdan Racovițan după meci.

Echipele de start de la România U21 – Spania U21 0-3

România U21: Popa – Pantea, Racovițan, Dican, Borza – Ișfan, Albu, Pitu – L. Munteanu, Bîrligea, Oct. Popescu
Rezerve: Târnovanu, Gorcea, Țicu, Lixandru, Petrila, Miculescu, Markovic, Cîmpanu, Mazilu, Dumitrescu, Pop
Selecționer: Emil Săndoi

Spania U21: Tenas – Martinez, Parede, Pachecho, Miranada – Blanca, Alex Baena – Rodri, Sancet, Sergio Gomez – Abel Ruiz
Rezerve: Agirrezabala, Leo Roman, V.Gomez, Guillamon, Riquelma, Barrenetxea, Gila, Veiga, Oroz, Sanchez. Camello, Bernabe
Selecționer: Santi Denia

Publicat: 22 06. 2023, 00:01