„Are probleme!”. Ștefan Târnovanu, luat tare după gafa din FCSB – Petrolul 1-1. EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 5 poze

Ștefan Târnovanu a gafat în minutul 90+4 al meciului FCSB – Petrolul 1-1, permițând oaspeților să egaleze, fiind luat tare.

FCSB a jucat o oră în inferioritate în meciul cu Petrolul, fiind egalată în minutul 90+4, după ce portarul Ștefan Târnovanu a ieșit greșit la o centrare.

Ștefan Târnovanu a fost criticat după gafa făcută în finalul partidei FCSB – Petrolul 1-1

Campioana României nu se regăsește în acest sezon al Superligii. Cu doar 10 puncte acumulate în nouă meciuri jucate, FCSB se află pe locul 11. Ultima ispravă a fost cea din meciul cu Petrolul, jucat pe Stadionul Steaua, când oaspeții au egalat în minutul 90+4.

Târnovanu a ieșit la o centrare trimisă la marginea careului mic, a fost incomodat de colegul lui Crețu și nu a apucat să respingă mingea, care a ajuns la Alexandru Tudorie, iar acesta a egalat.

„Este un mare semn de întrebare. Deși are talie bună, mai are de lucrat pe centrări. Este portar foarte bun în situații de unu la unu, de reflex, dar cu reale probleme când primește centrări din lateral.

Se poate corecta, se poate lucra la aceste aspecte. La FCSB și națională trebuie să ajungi cu acest bagaj tehnic complet. El are probleme când îi vin atacanți din lateral și se concentrează pe minge.

Chiar dacă greșește, are curaj să iasă pe centrare. Procedeul nu este corect, dar faptul că are curaj, este un punct de la care se poate începe lucrul”, a transmis antrenorul Andrei Burcă, la emisiunea ProSport Live.

La finalul partidei, patronul de la FCSB i-a luat apărarea portarului Ștefan Târnovanu, deși într-o primă fază îl criticase că nu a ieșit bine pe centrare.

„Într-un fel, îl împinge. Clar fault la portar, nu văzusem bine. Dădeam vina pe Târnovanu, e fault clar, acum am văzut. Am câștigat cu 1-0, ăsta nu e gol. Nu-l pun”, a spus Gigi Becali.

Pentru FCSB urmează meciul de joi, 26 septembrie, primul din actuala ediție din Europa League. Partida cu RFS are loc pe Arena Națională și începe la ora 22:00.

Publicat: 23 09. 2024, 20:53