„Câtâ bătaie am luat de la el…”. Dezvăluiri neașteptate despre un fost antrenor. EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

Vali Badea, ex-atacantul de la FCSB, a dezvăluit în emisiunea ProSport Live câtă bătaie a luat la începuturile carierei sale de la Ioan Sdrobiș, fostul său antrenor de la FC Vaslui.

Afirmațiile lui Vali Badea vin în contextul în care Dorinel Munteanu, antrenorul de la Oțelul Galați, a fost pus la zid de mai toată lumea fotbalistică după ce recent a avut o ieșire necontrolată la adresa unui jucător de-al său în timpul meciului cu Dinamo.

Dezvăluiri dureroase despre fostul antrenor Ioan Sdrobiș. „Câtâ bătaie am luat de la el…”

La mulți ani distanță, Vali Badea povestește că la începutul carierei sale a încasat mai multe „scatoalce” de la Ioan Sdrobiș, fostul său antrenor de la FC Valsui, un tip cunoscut ca aprig la mânie. Fostul atacant al moldovenilor dezvăluie cu umor că fără bătăile primite de la cel poreclit „Părintele” nu ar fi ajuns să marcheze atâtea goluri.

„Dorinel Munteanu este antrenorul care și-a format echipa după chipul și asemănarea lui. Mă bucur că trecut peste problemele avute (n.r. – alcoolul). Câtă bătaie am luat de la Nelu Sdrobiș. Dacă nu mă bătea, cred că nu puteam să dau atâtea goluri”, a declarat Vali Badea la ProSport Live.

Dezvăluirile lui Vali Badea vin într-un moment în care Dorinel Munteanu și-a „scuturat” elevul, pe puștiul David Maftei, chiar în timpul meciului cu Dinamo de la Galați, deoarece fotbalistul nu se uita la el atunci când îi dădea indicații tehnico-tactice.

Altoit în timpul meciului după ce a marcat cinci goluri

Vali Badea a vorbit despre un episod petrecut cu mai bine de două decenii în urmă, la un meci fără miză din finalul campionatului, atunci când a fost pălmuit la pauză de Ioan Sdrobiș, în ciuda faptului că marcase cinci goluri în prima repriză.

„Eram la Vaslui, asta se întâmpla prin 2003. În ultima etapă, aveam meci la Moinești, lângă dânsul (n.r. – lângă localitatea de unde e Ioan Sdrobiș), lângă Târgu Ocna. Și am dormit la Târgu Ocna. Seara, ne-a lăsat singuri. Era ultimul meci, nu mai puteam să prindem locul 1, nici locul 3 nu mai putea să ne ajungă.

Am băut un șpriț, ne-am întins până la 3-4 dimineața. A doua zi, după meci, plecam la un coleg la nuntă, la Brașov. La pauză, era 5-0 pentru noi. Dădusem eu 5 goluri.

După 15-20 de minute din repriza a doua, m-a scos de pe teren și m-a luat să mă pupe, m-a felicitat. I s-a părut însă că miros a alcool. Atunci mi-a dat două palme și a început lumea din tribune să-l huiduie. Dar am rezolvat, nu este un om care să țină dușmănie”, a spus Badea la gsp.ro.

Publicat: 07 10. 2024, 20:45