Fostul conducător din Superliga transmite un mesaj tranșant după primele trei meciuri ale lui Mircea Lucescu pe banca naționalei României: „Sunt nemulțumit de asta! Mă așteptam la altceva”. EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

Un fost președinte din Superliga a tras linie după primele trei meciuri ale lui Mircea Lucescu pe banca naționalei României și a oferit un verdict clar.

Dinu Gheorghe a declarat că nu a fost încântat de prestația pe care a avut-o naționala României în repriza a doua din deplasarea din Cipru, deoarece „tricolorii” nu au reușit să mai marcheze și să majoreze scorul realizat în prima repriză.

Dinu Gheorghe, nemulțumit de felul în care au jucat elevii lui Mircea Lucescu în a doua repriză din Cipru – România 0-3

Fostul președintre al Rapidului s-a declarat nemulțumit de al doilea act de la Larnaca, deoarece jucătorii antrenați de Mircea Lucescu nu au reușit să mai înscrie cel puțin o dată. Dinu Gheorghe crede că România trebuie să marcheze mai multe goluri în fața unor adversare modeste, așa cum este naționala din Cipru.

„Eu sunt nemulțumit de repriza a doua, ca suporter al echipei naționale. Mă așteptam ca jucătorii să aibă o altă atitudine și să trateze jocul altfel. (n.r. Mircea Lucescu) El nu a dat indicații la pauză: «Să tratăm jocul altfel în repriza a doua». Fiecare a vrut să facă mai mult pe teren decât prevede fișa postului, să iasă în evidență. Jucătorii care au intrat de pe bancă nu au intrat foarte bine, nu au adus nici un plus jocului echipei. Eu, ca suporter, mă așteptam să mai marcăm o dată sau de două ori. Să fim, într-adevăr o echipă mare, când întâlnește un adverar mai slab să marcheze cinci, șase goluri”, a spus Dinu Gheorghe la ProSport Live.

Mircea Lucescu a spus că le-a cerut jucătorilor să nu forțeze în a doua repriză

În schimb, „Il Luce” a declarat că i-a rugat pe jucătorii săi să nu forțeze prea mult în a doua repriză a meciului cu Cipru, deoarece urmează o deplasare dificilă în Lituania în doar trei zile.

„La pauză când am discutat, le-am zis clar să nu mai forțăm, să încercăm să ținem de… Pentru că jucăm peste 2-3 zile. Dar când se ivesc posibilități de a contraataca, de a transforma recuperările noastre în atacuri poziționale rapide, s-o facem. Eu sunt mulțumit de rezultat”, a declarat Mircea Lucescu, după Cipru – România 0-3.

Publicat: 14 10. 2024, 20:50