„Îmi este greu să număr până la 9!”. Gabi Tamaș, reacție mondială după ce Bayern a năucit-o pe Dinamo Zagreb. EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

Gabi Tamaș a avut o reacție incredibilă, după ce Bayern Munchen a zdrobit-o pe Dinamo Zagreb în etapa inaguruală din Champions League.

Fostul fundaș central al naționalei României, Gabi Tamaș, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live de joi, 19 septembrie. Tamaș a fost întrebat de jurnalistul Cătălin Mureșanu despre eșecul usturător pe care Dinamo Zagreb l-a suferit în deplasarea de la Bayern Munchen, scor 9-2, în etapa inaugurală din faza principală a Ligii Campionilor, iar fostul jucător de la Dinamo București și FCSB a avut o reacție pe măsură. Gabi Tamaș a spus că nu ar fi suportat un astfel de eșec și ar fi revenit pe teren mult mai motivat.

Gabi Tamaș, despre meciul Bayern Munchen – Dinamo Zagreb: „Îmi rupeam carnetul!”

Gabi Tamaș a avut o reacție sugestivă în legătură cu partida care a oferit scorul zilei de marți în Champions League. Bayern Munchen și Dinamo Zagreb au fost foarte aproape de a egala recordul de goluri înscrise într-un meci de Liga Campionilor, după ce Borussia Dortmund s-a impus cu 8-4 în fața Legiei Varșovia în noiembrie 2016. Tamaș a motivat eșecul lui Bayern ca pe unul normal, deoarece puterea echipei bavareze este imensă, iar diferența de valoare este una care poate fi văzută cu ochiul liber.

„(n.r. Cum reacționai dacă pierdeai cu 9-2?) Îmi rupeam carnetul, ce să se întâmple?! Este dezamăgitor să iei 9 goluri, dar asta este fotbalul. Îmi este greu să și număr până la 9. Bayern este Bayern.

Depinde ca și caracter, dacă este tare. Trebuie să treci foarte repede peste o asemenea înfrângere. Dacă te gândești 2 zile că ai pierdut cu 9-2 nu mai ai timp să te gândești la meciul viitor”, a spus Gabi Tamaș la ProSport Live.

Bayern Munchen a scris istorie, după ce a învins-o cu 9-2 pe Dinamo Zagreb

Echipa antrenată de Vincent Kompany a reușit să înceapă faza principală din Liga Campionilor cu un succes incredibil, după ce a învins-o pe Dinamo Zagreb cu 9-2. Bavarezii conduceau cu 3-0 la pauză, după golurile marcate de Harry Kane (min. 19), Guerreiro (min. 33) și Michael Olise (min. 38), însă campioana Croației a fost aproape de a o egala pe Bayern, după ce Petkovic și Ogiwara au marcat în decurs de numai 2 minute pentru Dinamo Zagreb.

Bayern a revenit rapid în acțiune și a marcat încă 6 goluri, prin Kane, care a înscris de 3 ori în a doua repriză, Michale Olise, Leroy Sane și Leon Goretzka.

Publicat: 19 09. 2024, 20:03
Actualizat: 19 09. 2024, 20:29