Presiune uriașă pe Mircea Lucescu înaintea debutului în noul mandat la echipa națională a României: „Cei din Kosovo vor răzbunare!”. EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

Mircea Lucescu își începe noul mandat la echipa națională a României în Kosovo, iar cei de acolo vor răzbunare.

Naționala României joacă vineri, 6 septembrie, în deplasare, de la ora 21:45, cu echipa statului Kosovo, primul meci din actuala ediție a Nations League.

Selecționerul Mircea Lucescu se află sub presiune în noul mandat la națională, în condițiile în care cei din Kosovo vor răzbunare

Cele două echipe au fost adversare și acum un an, în preliminariile EURO 2024. România s-a impus cu 2-0 pe Arena Națională, dar meciul a fost marcat de incidente, fiind întrerupt 40 de minute din cauza unui banner. Ca urmare, cei din Kosovo vor răzbunare la meciul de vineri.

„Mircea Lucescu este cel mai mare antrenor român. Este un câștig pentru fotbalul românesc. Sper să debuteze cu victorie. Cei din Kosovo vor răzbunare pentru ce s-a întâmplat în preliminariile pentru EURO, dar mizez pe experiența domnului Lucescu.

Din punctul meu de vedere, Mitriță este un câștig. Este capriocios, dar respectul față de Mircea Lucescu va fi mult mai mare. Orgolioul se dă la o parte.

Nu s-a discutat nimic la Palat despre neconvocarea lui Bîrligea. Eu aș merge pe Louis Munteanu. Nu pricep de ce nu a fost chemat Bîrligea. Nu știu ce caută Pușcaș”, a spus impresarul Mihai Stan, la ProSport Live.

Pe 12 septembrie 2023, naționalele României și a statului Kosovo se întâlneau în preliminariile EURO 2024. În minutul 17, arbitrul a trimis echipele la cabine, din cauza faptului că ultrașii din gruparea „Uniți Sub Tricolor” au afișat un banner pe care scria „Kosovo e Serbia”.

Partida s-a reluat după aproximativ 40 de minute, iar „tricolorii” s-au impus cu 2-0. Ulterior, UEFA a amendat Federația Română de Fotbal cu 52.000 de euro. În plus, a decis ca următorul meci de pe teren propriu, cel cu Andorra, să se joace cu porțile închise. Forul continental a permis, totuși, ca în tribune să fie copii.

Publicat: 06 09. 2024, 13:01
Actualizat: 06 09. 2024, 13:38