Universitatea Craiova a acuzat dur abitrajul după meciul cu FCSB, iar Gheorghe Mustață a reacționat dur: „V-au dat două penalty-uri, ce mai vreți?” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Universitatea Craiova a pierdut contra celor de la FCSB, scor 1-2, iar oltenii au acuzat greșeli mari de arbitraj. Gheorghe Mustață a vorbit la Pro Sport Live și a avut un mesaj extrem de dur pentru gruparea din Bănie.

Gheorghe Mustață le întoarce acuzațiile celor de la Universitatea Craiova: „Ți-a dat arbitrul penalty și nici măcar nu a fost henț”

Universitatea Craiova a fost înfrântă de FCSB, scor 1-2, în etapa a șasea din play-off-ul Superligii. Echipa patronată de Mihai Rotaru a criticat arbitrajul, însă Gheorghe Mustață nu s-a lăsat mai prejos.

Șeful de galerie al grupării-roș-albastre le-a reproșat oltenilor la Pro Sport Live că ar trebui să fie recunoscători pentru cele două penalty-uri pe care le-au primit. Mai mult, liderul Peluzei Nord susține că nu a fost henț la Iulian Cristea, iar prin urmare, gruparea din Bănie nici nu trebuia să primească prima lovitură de la 11 metri.

„Dacă și acum cu două penalty-uri e arbitrajul… Să îl întrebe pe Ivan de ce a executat așa prost. Ți-a dat arbitrul penalty, ăla nu a fost henț. Că nu l-a eliminat pe Compagno… Unde bagă ăla capul?

Poate e o greșeală omenească, dar nu au fost repetate. Ți-a dat două 11 metri, ce mai vrei? La noi cu Rapid trebuiau două eliminări, nu s-au dat, trebuia să o bagi în ațe, am avut 7-8 ocazii. Este opinia domnului Neagoe și nu vreau să comentez, dar sunt lucruri pe care… Echipa a jucat prost și a câștigat”, a spus Gheorghe Mustață, la ProSport Live.

Eugen Neagoe acuză arbitrajul de la meciul cu FCSB: „Au tras de timp din minutul 30! Faultau la fiecare fază și nu au fost avertizați”

Eugen Neagoe susține că Istvan Kovacs trebuia să sancționeze tragerile de timp și jocul dur al FCSB-ului. Mai mult, antrenorul Universității Craiova crede că Andrea Compagno merita să fie eliminat în repriza secundă.

„Au tras de timp din minutul 30! În săptămâna premergătoare meciului s-a făcut o campanie de nici Băsescu nu a avut parte de așa ceva. Acum, cred că Compagno trebuia să primească al doilea galben în a doua repriză.

Ăsta este fotbalul.. Dacă trebuie să urlăm, să facem circ… Ați văzut foarte bine.Dacă noi am ratat ocazii mari de a marca. Când se vorbește o săptămână… Tot respectul pentru Istvan Kovacs, e un arbitru de top.

Eu nu am vorbit despre el, am zis ce s-a întâmplat totă săptămâna. Portarul trebuia avertizat din minutul 50. Nu s-a întâmplat așa? Sau am văzut eu alt meci Au dat două goluri dintr-un șut. Noi ne-am creat ocazii, am încercat să câștigăm acest joc, dar, din păcate, nu am reușit.

Mi-aș dori la Cluj să avem un arbitraj cum au avut adversarii noștri. Compagno trebuia eliminat clar, ce să zic? Au făcut nenumărate faulturi și nu se primeau cartonașe. Au jucat foarte dur, la fiecare fază era fault, și nu erau avertizați”, a declarat Eugen Neagoe.

Publicat: 03 05. 2023, 21:59